Elements envato
Jesteś w ciąży? Nie zapomnij o tych badaniach
Mamy nadzieję, że pierwsza wzmianka o ciąży wzbudziła w Tobie nie tylko niepokój i stres, ale również szczęście. Oczekiwanie na kolejnego członka rodziny zawsze kojarzy się z wieloma emocjami – nie jest to tylko wina hormonów. Nowa sytuacja i wizja dużych zmian może przestraszyć każdego. Niezależnie jednak od tego, co czujesz, prawidłowy rozwój Twojego dziecka powinien być bardzo ważny.
Twój wpływ na rozwój dziecka
Jako rodzic możesz zrobić więcej, niż tylko przestrzegać zbilansowanej diety i wykluczyć wszelkiego rodzaju używki. Nie bez powodu Polskie Towarzystwo Ginekologiczne dało jasne wytyczne dotyczące badań, które należy wykonać w czasie ciąży. Sprawdź czy znasz już je wszystkie.
Pierwsza wizyta u ginekologa
Miesiączka się spóźnia, może nawet test pokazał już dwie kreski. Kiedy należy udać się do ginekologa na pierwszą wizytę? Zaleca się, by umówić się na badanie między 7, a 8 tygodniem ciąży. Jak wyliczyć jej wiek? Ciążę liczymy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jeśli lekarz potwierdzi Twój stan, powinien od razu skierować Cię na badania, które wykluczą niektóre choroby weneryczne, a także toksoplazmozę, zmierzą poziom glukozy we krwi. Od tej pory podstawą stanie się również morfologia i badanie moczu. Od wybranego lekarza powinnaś również dostać skierowanie na określenie grupy swojej krwi i czynnika Rh. Jest to niezbędne do wykluczenia konfliktu serologicznego. Ginekolog ma obowiązek wykonać cytologię – niezależnie od tego czy była ona już wykonywana w tym roku.
Glukoza i TSH
Badanie poziomu cukru we krwi powinno być powtarzane w każdym trymetrze ciąży. Jego wysoki poziom wymaga natychmiastowego leczenia, bowiem może przyczynić się do np. dużej masy urodzeniowej dziecka. Podobnie w przypadku TSH: niewyrównane hormony mogą przyczynić się do wad płodu, poronienia, a w późniejszym okresie może wpłynąć na inteligencję dziecka. Zbyt wysoki poziom hormonów może obniżyć poziom IQ, a nawet doprowadzić do upośledzenia psychicznego. Warto uniknąć tego typu problemów wykonując podstawowe badania już od początku ciąży! Dlatego jej szybkie stwierdzenie jest tak ważne.
Badania prenatalne
Podwójny lub potrójny test prenatalny wykonuje się pomiędzy 11, a 20 tygodniem ciąży. To właśnie te badanie pozwoli wykluczyć (lub potwierdzić) większość wad genetycznych. Mówi się, że przy prawidłowym przebiegu, kobieta powinna mieć wykonane cztery badania USG. Wszystkie oczywiście może przeprowadzić za darmo, umawiając się do ginekologa przyjmującego w ramach współpracy z NFZ. Uwaga: kobiecie w ciąży przysługuje opieka ginekologiczna przez okres trwania ciąży i połogu nawet, jeśli nie jest ubezpieczona!
Dodatkowe badania krwi
Pomiędzy 33, a 37 tygodniem ciąży powinnaś otrzymać skierowanie na wystąpienie antygenu wirusowego zapalenia wątroby typu B, powtórzenie badania w kierunku HIV i kiły. Ginekolog wykona również wymaz z pochwy i okolic odbytu, by zbadać czy występuje tam paciorkowiec. Jego obecność oznacza konieczność podania antybiotyku przed porodem drogą chirurgiczną lub w trakcie trwającego już naturalnego.
To wszystkie obowiązkowe badania, które warto wykonać w ciąży. Warto dodać coś jeszcze do istniejącej już listy? Koniecznie daj nam znać i podziel się swoim doświadczeniem!