Pokonaj łupież raz na zawsze!

Odkrywamy Zakryte

Pokonaj łupież raz na zawsze!

Domowe sposoby na łupież mogą okazać się równie skuteczne co drogie, apteczne szampony i preparaty. Warto w pierwszej kolejności zastosować maseczki, kompresy czy płukanki ziołowe własnej roboty. Poznaj najlepsze naturalne sposoby na łupież i pozbądź się go raz na zawsze!

Skąd bierze się łupież?

Łupież to schorzenie dermatologiczne, które powstaje w wyniku wysuszenia skóry głowy lub infekcji grzybiczej. Przesuszona skóra łuszczy się, a efektem tego jest pojawiający się na włosach i ubraniach zrogowaciały naskórek. Łupieżowi towarzyszą często również świąd i łojotokowe zapalenie skóry. Domowa kuracja antyłupieżowa ma na celu pozbycie się uciążliwego świądu oraz nawilżenie i odżywienie skóry głowy.

Jak pozbyć się łupieżu?

Do domowych zabiegów przeciwłupieżowych wykorzystuje się najczęściej różnego rodzaju oleje, płukanki ziołowe oraz inne produkty powszechnie występujące w gospodarstwach domowych. Kurację trzeba dostosowywać do rodzaju łupieżu:

  • łupież suchy (spowodowany jest najczęściej przesuszeniem skóry głowy),
  • łupież tłusty (wywoływany jest grzyb drożdżopodobny, często spotykany u osób ze skłonnością do przetłuszczania się włosów),
  • łupież pstry (wywoływany przez grzyby drożdżopodobne występujące na skórze każdego człowieka, które namnażają się w niekontrolowany sposób).
fot. Dr Piotr Turkowski

Najważniejsze: zahamowanie infekcji!

Większość domowych sposobów ma na celu zahamowanie rozwijającej się infekcji grzybiczej. Jednym z nich jest płukanka octowa. Należy stosować ją regularnie, najlepiej po każdym myciu głowy. Wystarczy zmieszać ocet z wodą w stosunku 1:2 i przepłukać nim włosy. Podobną płukankę można przygotować z pokrzywy, nagietka, rumianku i skrzypu polnego. W litrze wody należy zaparzyć 3 łyżki suszu. Następnie ostudzonym naparem przemyć umytą skórę głowy.

Łupież tłusty

Na ten rodzaj łupieżu najlepsza będzie maseczka z jajka kurzego. Najpierw ubijamy pianę z białka, dodajemy do niej żółtko i nakładamy na umytą skórę głowy. Maseczkę należy spłukać po 30 minutach. Innym sposobem na walkę z tłustym łupieżem będzie wcieranie w skórę głowy soku z cytryny przez kilka minut. Następnie należy umyć głowę. Równie skuteczna może okazać się zielona glinka - dwie łyżki mieszamy z wodą i wcieramy w oczyszczoną skórę głowy, zostawiamy na 15 minut, a następnie myjemy włosy.

Łupież suchy

Walka z łupieżem suchym polegają przede wszystkim na nawilżaniu skóry głowy. W tym celu wykorzystuje się jogurt naturalny. Pozostawiony na głowie przez godzinę pomoże zmienionej chorobowo skórze odzyskać właściwe pH i złagodzi podrażnienia. Maseczka przygotowana z olejku jojoba i oleju kokosowego (w stosunku 1:1) pomoże odżywić, nawilżyć i natłuścić łuszczącą się skórę. Innym sposobem jest kilkuminutowe wcieranie oliwy z oliwek lub olejku rycynowego w skórę głowy. Po zabiegu włosy należy dokładnie umyć.

Łupież pstry

Domowe sposoby na walkę z łupieżem pstrym mogą być jedynie uzupełnieniem odpowiedniej kuracji dermatologicznej przy użyciu maści i szamponów.