HelloZdrowie
Domowe sposoby na hemoroidy
Hemoroidy to przypadłość, która rozwija się powoli. Jeśli więc zareagujesz odpowiednio wcześnie, możesz uniknąć zabiegu chirurgicznego. Domowe sposoby na hemoroidy pomogą we wczesnym stadium choroby. Później mogą jedynie wspomagać profesjonalne leczenie. Które z nich są skuteczne?
Domowe sposoby na hemoroidy
Dieta bogata w błonnik. Odpowiednia dieta to nie tylko sposób na walkę z hemoroidami, ale również na uniknięcie wstydliwych dolegliwości. Do jadłospisu należy włączyć produkty bogate w błonnik oraz większe ilości wody niegazowanej. Wybieraj pieczywo pełnoziarniste, brązowy ryż, pełnoziarniste makarony i kasze. Ważne jest również spożywanie surowych warzyw i owoców każdego dnia. Inne produkty zawierające spore ilości błonnika to orzechy, płatki owsiane, otręby i suszone owoce. Gdy cierpimy z powodu żylaków odbytu, warto omijać produkty zawierające kakao – może powodować zaparcia i tym samym nasilać objawy związane z hemoroidami.
Aktywność fizyczna. Niewystarczająca dawka ruchu sprzyjają rozwojowi hemoroidów. Aktywność fizyczna zapobiega zaparciom, które w dużej mierze odpowiedzialne są za powstawanie żylaków odbytu. Są jednak rodzaje aktywności, które mogą przyczyniać się do ich powstawania, m.in. jazda na rowerze czy jazda konna. Osoby cierpiące z powodu hemoroidów nie powinny również dźwigać ciężarów. Zatem jakie sporty wybrać? Najlepszym wyborem będą spacery, bieganie, pływanie i gimnastyka.
Nasiadówki. Nalej do wanny letniej wody na wysokość ok. 10 cm, dolej do niej napar z kory dębu, rumianku albo nadmanganian potasu, usiądź z podkurczonymi nogami i zostań w tej pozycji przez ok. 10 minut. Skuteczna będzie również mieszanka z ziela rdestu, szałwii, kory kasztanowca i dębu. Łyżeczkę suszu każdego z ziół zalej 2 litrami wody i gotuj na wolnym ogniu 10 minut. Następnie przecedź i wlej do wanny.
fot. Polki.pl
Ciepłe kąpiele. Do kąpieli dodaj kalka kropli olejku o działaniu przeciwzapalnym, np. lawendowego, rozmarynowego czy cytrynowego. Pomogą złagodzić ból i zmniejszyć obrzęk.
Okłady. Ból pomoże złagodzić okład z zawiniętej w chusteczkę kostki lodu przykładanej do odbytu. Innym sposobem jest przykładnie chusteczki nasączonej sokiem z ugotowanej cebuli i 2 kroplami oliwy. Przykładanie wilgotnej torebki herbaty pozwoli zahamować niewielkie krwawienie. Zawarta w niej tanina ma właściwości przeciwzapalne i ściągające.
Przemywanie. Przemywanie hemoroidów wacikiem albo chusteczką nasączoną naparem z rumianku, nagietka, aloesu, skrzypu czy kory dębu złagodzi dolegliwości i podrażnienia błony śluzowej. Zioła te wykazują właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Tabletki, czopki, maści. W aptece znajdziemy szereg preparatów, które pomogą w walce z hemoroidami. Zmniejszają dolegliwości i spowalniają rozwój hemoroidów. Działają znieczulająco, przeciwbakteryjnie, niwelują stan zapalny, hamują krwawienie i zmniejszają obrzęki. Najczęściej zawierają wyciągi z kasztanowca, arniki, nagietka i balsam peruwiański. W składzie tych leków zazwyczaj znajdziemy kilka substancji, co zwiększa ich skuteczność i spektrum działania. Gdy choroba jest w stadium zaawansowanym , lepiej stosować maść. Natomiast jeśli dolegliwości są łagodne, lepszym wyborem będą czopki.