polskatimes
Jedzenie - jedno wielkie uzależnienie
Nikotyna? Alkohol? Narkotyki? Okazuje się, że nie tylko one uzależniają. Wielu z nas cierpi na uzależnienie od jedzenia! Wydaje się to absurdalne, prawda? Przecież – jedzenie jest niezbędne do życia! Jednak niektóre produkty jadamy zdecydowanie chętniej. Jak myślicie, które?
Jedzenie uzależnia
Jakie jedzenie jest najbardziej uzależniające? Na pierwszą myśl, pewnie nasuwa Wam się coś słodkiego, np. czekolada? Nawet silna wola czasami nie wystarczy, aby się powstrzymać! Co więc o tym decyduje? Jakie cechy decydują o tym, czy dany produkt jest uzależniający? Okazuje się, że potrawa lub przekąska musi być:
- słona,
- słodka,
- tłusta.
Kombinacja tych trzech cech sprawia, że nie możemy się powstrzymać od jedzenia!
fot. Pxhere
Trudna walka
Sama siła woli może nie wystarczyć. Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan przypuszczają, że równie trudno zerwać z niezdrowym jedzeniem, co z narkotykami. W podsumowaniu swoich badań mówią: "Podobnie jak narkotyki, te wysoce przetworzone produkty spożywcze, mogą wywoływać uzależniające reakcje biologiczne i wpływać na zachowanie,a to ze względu na ich nienaturalnie wysoki wpływ na układ nagrody." Co sprawia, że tak się zatracamy? Jak to działa? I jakie produkty znalazły się na podium? Od których produktów nie można się oderwać?
Są to między innymi:
- muffinki,
- steki,
- żelki,
- słodzone płatki śniadaniowe,
- popcorn,
- pszenne pieczywo,
- smażony kurczak,
- bekon,
- ser,
- ciasto,
- słodzone napoje gazowane,
- cheeseburgery,
- frytki,
- lody,
- ciasteczka,
- chipsy,
- czekolada,
- pizza, która wygrała w rankingu! Jej ciasto drożdżowe ze słonym serem, oliwą i dodatkami tworzą kompozycję, której nie da się oprzeć!
fot. Kalendarz Rolników
O wysokiej pozycji na liście decyduje skład chemiczny oraz to, czy nasz mózg jest zadowolony podczas konsumpcji. Produkty wysoko przetworzone i kaloryczne wiodą prym w tym rankingu. Wysoko na liście są produkty, które stanowią kombinację słono - tłustą. Jest to wynikiem tego, że w naturze nie istnieją takie połączenia, dlatego nasz organizm jest żądny takich nowości. Niestety jednak podczas spożywania większości z tych potraw dostarczamy pustych kalorii. Zaspokajamy głód, ale domagamy się kolejnej przekąski, przez co wpadamy w krąg uzależnienia.
Do najmniej uzależniających produktów natomiast zalicza się:
- ogórki,
- marchewki,
- fasolę,
- jabłka,
- ryż brązowy,
- brokuły,
- banany,
- truskawki,
- kukurydzę.
Lista najbardziej uzależniających przekąsek i potraw jest wynikiem badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Michigan, do którego zaproszono ponad 500 osób. Badani musieli opisać swoje zachowania i przyzwyczajenia względem 35 produktów. A Wy jakie macie nałogi? Może któryś z nich jest na tej liście?