Jak napoje energetyczne wpływają na organizm?

sports-med.pl

Jak napoje energetyczne wpływają na organizm?

Spożywanie napojów energetycznych ma na celu zwiększenie efektywności oraz możliwości umysłowych. Wbrew ogólnemu przekonaniu o ich szkodliwości, picie ich w umiarkowanych ilościach może przynieść korzyści. Co zawierają popularne ,,energetyki”? Jak wpływają na organizm?

Jak działają napoje energetyczne?

Zadaniem napojów energetycznych jest wpływanie na ośrodkowy układ nerwowy. Ich spożycie powoduje:

  • skrócenie czasu reakcji,
  • usprawnienie funkcji poznawczych,
  • zwiększenie koncentracji,
  • zmniejszenie uczucia zmęczenia.

fot. abcZdrowie 

Co znajdziemy w napojach energetycznych?

Kofeina

To główny składniki napojów energetycznych. Zazwyczaj jej ilość wynosi 32-48 mg na 100 ml napoju. Kofeina znajdziemy m.in. w herbacie, kawie czy kakao, ale uzyskiwana jest także syntetycznie i to właśnie ta forma najczęściej występuje w napojach energetycznych. Kofeina pobudza układ nerwowy, poprawia nastrój, podwyższa tempo przemiany materii, podnosi koncentrację, łagodzi ból, niweluje senność i zwiększa zdolności umysłowe.

Tauryna

To aminokwas, który bierze udział w wielu procesach metabolicznych. Znajdziemy ją m.in. w mięsie, rybach, mleku krowim i soczewicy. Podobnie jak kofeinę, najczęściej dodaje się ją w postaci syntetycznej. Tauryna zwiększa wydolność mięśni, w tym mięśnia sercowego, przyspiesza metabolizm, wpływa pozytywnie na funkcje poznawcze, zwiększa czas czuwania. Redukuje także produkcję serotoniny, odpowiadającej za rozluźnienie, w związku z tym umożliwia dłuższą i bardziej efektywną pracę.

Guarana

Niektórzy producenci do napojów energetycznych dodają bogatą w kofeinę guaranę. Wykazuje ona długotrwałe działanie pobudzające i psychostymulujące. Guarana rozszerza naczynia krwionośne, co poprawia przepływ krwi, uśmierza ból, redukuje zmęczenie, poprawia czujność, pamięć i koncentrację.

Witaminy z grupy B

Odpowiadają za prawidłową pracę całego układu nerwowego - łagodzą napięcia i stres, pozytywnie wpływają na nastrój, biorą udział w procesie przyswajania węglowodanów, zamieniają glukozę na energię, a także wspierają sprawność intelektualną. Witaminy z grupy B naturalnie występują m.in. w orzechach, nabiale, drobiu, fasoli i szpinaku.

l-karnityna

L-karnityna pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Bierze udział w transporcie długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do mitochondriów, gdzie przekształcane są w energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Korzystne wpływa na układ nerwowy – ułatwia uczenie się, poprawia pamięć, zwiększa refleks i koncentrację. Naturalnymi źródłami l-karnityny są mięso, ryby oraz nabiał.

Inozytol

Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Poprawia nastrój, redukuje stres, ma wpływ na przemianę glukozy, dodaje energii. Niektóre badania wykazały, że może łagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, takie jak wahania nastroju. Inozytol znajdziemy w orzechach, zbożach, pomarańczach, melonach i grochu.

Do napojów energetycznych dodaje się także różne substancje dodatkowe jak:

  • cukier,
  • aromaty,
  • substancje słodzące, np. aspartam, acesulfam K, sukraloza,
  • barwniki, np. antocyjany, karmel,
  • kwasy, np. jabłkowy, cytrynowy,
  • przeciwutleniacze, np. kwas askorbinowy,
  • regulator kwasowości np. cytrynian sodu, mleczan wapnia,
  • konserwanty np. kwas sorbowy, kwas benzoesowy.