Lipa - właściwości lecznicze i pielęgnacyjne

abcZdrowie

Lipa - właściwości lecznicze i pielęgnacyjne

Lipa to roślina stosowana przede wszystkim w czasie przeziębienia i grypy, ale ma znacznie więcej cennych właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych. Kiedy stosować napar z kwiatów lipy?

Lipa zawiera substancje, takie jak flawonoidy, fitosterole, śluzy, garbniki, kwasy organiczne, sole mineralne, witaminę C i PP. Ma właściwości moczopędne, rozkurczowe, pobudza wydzielanie soków żołądkowych, ale to tylko niektóre z jej właściwości. Najczęściej stosowana jest jako domowe lekarstwo na przeziębienie i grypę.

Fot. Kto cię wyleczy

Właściwości lipy

Przeziębienie – zawarte w kwiatach lipy związki śluzowe działają osłaniająco i zmiękczająco - dzięki tym właściwościom pomoże złagodzić kaszel, ból i zapalenie gardła i chrypę. Napary z lipy stosuje się jako łagodny środek napotny, szczególnie w stanach gorączkowych, które występują przy anginie, grypie czy zapaleniu oskrzeli. Ma także działanie moczopędne, dlatego ważne jest, by podczas regularnego stosowania lipy pamiętać o nawadnianiu organizmu.

Stres - napary z lipy posłużą również jako lekarstwo na stres i nadmierną pobudliwość. Szczególnie skuteczna w walce z napięciem okaże się kąpieli z dodatkiem suszu lipowego – pozwoli rozluźnić spięte mięśnie i ułatwi zasypianie.

Dolegliwości trawienne – napar z kwiatów lipy stosuje się przy problemach z trawieniem – pomaga rozluźnić mięśnie gładkie, łagodnie pobudza wydzielanie soku żołądkowego i zwiększa ilość przepływającej żółci do dwunastnicy.

Oczyszczanie organizmu – dzięki zawartości flawonoidów, które mają właściwości antyoksydacyjnie, lipa pomaga usuwać z organizmu wolne rodniki. Jest to ważne w profilaktyce wielu chorób i zapobieganiu przedwczesnym procesom starzenia. Ze względu na swoje moczopędne właściwości zapobiega również retencji wody.

Zastosowanie zewnętrzne -  napar z lipy wykorzystywany jest do przemywania, okładów, kąpieli, płukanek oraz irygacji - regeneruje i uelastycznia skórę, łagodzi podrażnienia i świąd. Niweluje stany zapalne i redukuje wydzielanie sebum, dlatego polecany jest w pielęgnacji cery trądzikowej. Okłady można także stosować na ukąszenia owadów. Kwiat lipy używany w formie płukanki do włosów pomoga w leczeniu łupieżu.