focus.pl
Naukowcy znaleźli sposób na odbudowę szkliwa
Chińskim badaczom udało się znaleźć sposób na odbudowę szkliwa zębów, co na pewno wywoła rewolucję w świecie stomatologii. Opracowana metoda ma być prosta i tania.
Czym dokładnie jest szkliwo
Szkliwo to wysoce zmineralizowana substancja chroniąca nasze zęby. Działa jak bariera ochronna. Może ulec degradacji pod wpływem kwasów obecnych w pożywieniach i napojach. Pomimo bycia najtwardszą tkanką w ciele człowieka, nie jest zdolne do samoregeneracji.
Konsekwencje uszkodzenia szkliwa
Uszkodzenia szkliwa zębów powoduje powstawanie próchnicy. Według danych z 2016 roku na całym świecie żyje ok. 2,4 miliarda ludzi z próchnicą. Do tej pory dentyści stosowali różne materiały - najpopularniejszym z nich były plomby - aby pomóc osobom z próchnicą.
fot. Zdrowie - Dziennik.pl
Przełom w badaniach
Naukowcy od lat próbowali znaleźć skuteczny sposób na odbudowę uszkodzonego szkliwa. Udało się to dopiero badaczom z Zhejiang University School of Medicine w Hangzhou w Chinach. Główny problem stanowiła skomplikowana struktura szkliwa. Chińscy naukowcy twierdzą, że udało im się rozwiązać ten problem. Opracowali sposób na wytwarzanie skupisk fosforanu wapnia o średnicy zaledwie 1,5 nanometra. Osiągnęli to dzięki mieszance jonów wapniowych i fosforanowych z substancją chemiczną o nazwie trimetylamina. Mieszanka w połączeniu z roztworem alkoholu powoduje, że szkliwo formuje się w struktury, które naturalnie widać na zębach.
Testy potwierdzają wyniki
W trakcie testów mieszanina nałożona na ludzkie zęby odbudowała warstwę szkliwa do grubości ok, 2,7 mikrometra w ciągu 48 godzin. Naprawione szkliwo miało podobną wytrzymałość i odporność jak to naturalne i zdrowe.
Naukowcy wciąż muszą udowodnić, że opracowana przez nich metoda będzie działać w nieprzyjaznym środowisku jakim jest jama ustna. W najbliższej przyszłości mają rozpocząć testy z udziałem ludzi.