Elements envato
Stan zapalny jelit - jak go rozpoznać
Nasz organizm jest naprawdę fascynujący. Każdy najmniejszy organ ma swoje obowiązki, a czasem najmniejsze odchylenie od normy wpływa na pracę pozostałych elementów. Stan zapalny jelit nie tylko kojarzy się z bólem – bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie i pracę całego ciała!
Objawy stanu zapalnego jelit
- Ostry ból utrudniający codzienne funkcjonowanie,
- skurcze brzucha,
- złe samopoczucie,
- bóle brzucha,
- biegunka, częste załatwianie się, a nawet nudności,
- ból odbytu,
- utrata apetytu,
- gorączka,
- jaskrawoczerwona krew lub ślub w stolcu.
Większość z tych objawów powinna od razu wysłać nas do lekarza – stan zapalny jelit utrudnia normalne funkcjonowanie. Nasze jelita zawierają florę bakteryjną, która odpowiada za procesy przemiany materii. Jej zaburzenie może prowadzić do naprawdę nieprzyjemnych i bolesnych konsekwencji, jak np. anemii spowodowanej zaburzeniem wchłanianiem składników pokarmowych.
(fot. CROHNika )
Co powoduje stan zapalny jelit
Na obecnym etapie medycyny ciągle jeszcze nie jesteśmy w stanie określić wszystkich przyczyn tego schorzenia. Na pierwszym miejscu jednak lekarze stawiają czynniki genetyczne, immunologiczne i oczywiście środowiskowe. Można jednak wymienić kilka dodatkowych przyczyn:
- wprowadzenie do organizmu niechcianych wolnoustrojów: bakterii i wirusów,
- trujące grzyby,
- skażone jedzenie,
- alergie pokarmowe,
- pasożyty przewodu pokarmowego,
- leki podrażniające błonę śluzową jelit,
- długotrwałe stosowanie antybiotyków,
- palenie papierosów i produktów tytoniowych,
- nadmierne spożywanie alkoholu.
Jak zapobiegać zapaleniu jelit
Oczywiście najłatwiejszym sposobem będzie unikanie ryzykownych czynników, które przytoczyliśmy akapit wyżej. Ważna jednak będzie też odpowiednia dieta: bogata w błonnik, witaminy, minerały i zdrowe tłuszcze. Naszymi sojusznikami powinny także zostać owoce i jarzyny. Nasze jelita na pewno będą wdzięczne i zdrowsze, jeśli zamiast słodzonych soków i gazowanych napoi sięgniemy po czystą wodę, herbaty ziołowe i zielone, a także naturalne soki: owocowe i warzywne. Zaleca się również wzmocnienie naszego układu odpornościowego – od siebie możemy polecić kilka naturalnych sposobów.