Komora hiperbaryczna - jak działa?
Tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT) jest coraz bardziej popularnym posobem leczenia wielu różnorodnych chorób urazowych, ostrych, przewlekłych i zapalnych. Wykorzystuje ona ciśnienie wyższe od atmosferycznego. W trakcie zabiegu chorzy oddychają czystym, 100% tlenem. W jaki sposób ma to nam pomóc?
Tlenoterapia
Zdrowe odżywianie oraz tryb życia to nie wszystko... Często zapominamy i rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie i wpływ na organizm ma to, jakim powietrzem oddychamy i ile pożywienia w postaci tlenu dostarczamy komórkom ciała. Dzięki komorze hiperbarycznej mamy taką możliwość! To urządzenie, które umożliwia przeprowadzenie tlenoterapii, a oddychanie stuprocentowym tlenem pozwala dotlenić wszystkie tkanki organizmu. Tego rodzaju terapie pozwalają szybciej wrócić do zdrowia pacjentom z różnorodnymi problemami zdrowotnymi. Jednak nie każdy może z niej korzystać. Zobacz, jakie są przeciwwskazania do tlenoterapii hiperbarycznej.
Współcześnie w terapii hiperbarycznej wykorzystuje się kilka rodzajów komór:
- jednomiejscowe - przeznaczone dla jednej osoby. Umożliwiają one przeprowadzenie zabiegu w pozycji stojącej (komory cylindryczne) lub leżącej (komory cylindryczne), zabieg odbywa się bez użycia maski tlenowej,
- wielomiejscowe - umożliwiają wykonanie zabiegu dla kilku osób jednocześnie, pacjenci przyjmują pozycje siedzące i wdychają tlen przez maskę,
- worki Gamowa - komorę zabiegową tworzy nadmuchiwany worek, w którym utrzymuje się wysokie ciśnienie. Worek Gamowa jest przenośny i stosowany przede wszystkim na dużych wysokościach, w leczeniu wysokościowego obrzęku płuc, mózgu oraz ostrej choroby górskiej.
Do jakich celów jest przeznaczona taka komora? W warunkach normalnych dostarczanie tlenu do organizmu pozostaje uzależnione od ukrwienia konkretnego obszaru ciała, w komorze hiperbarycznej natomiast tlen ma właściwość przenikania nawet do nieukrwionych miejsc organizmu. Tego rodzaju sesje oddziałują na organizm następująco:
- zwiększają dopływu tlenu także do uszkodzonych partii ciała,
- poprawiają ukrwienie,
- zmniejszają obrzęk tkanek,
- hamują namnażanie bakterii,
- zwiększają produkcję kolagenu i przyspieszają procesy gojenia,
- zwiększają aktywność komórek kościogubnych i kościotwórczych,
- zmniejszają objętość pęcherzyków gazu we krwi.
fot. Gazeta Zdrowie
Nieinwazyjna metoda leczenia
Wskazaniem do terapii w komorze hiperbarycznej są wszelkiego rodzaju schorzenia, które wymagają poprawy procesów fizjologicznych. Metoda ta wpływa również hamująco na proces starzenia, a także wspomaga odżywienie i regenerację komórek. Można ją wdrożyć również w przypadku niektórych schorzeń przewlekłych, w tym: stopy cukrzycowej, powikłań po amputacji (martwice, stany zapalne), martwicy kości lub zagrożenia martwicą tkanek, uszkodzeń popromiennych, zapalenia ucha zewnętrznego, zakażeń po urazach czy odleżyn.
Na liście chorób, które są wskazaniem do leczenia hiperbarią tlenową znajdziemy:
- chorobę dekompresyjną,
- zator gazowy powstały np. podczas operacji lub cewnikowania,
- urazy mięśniowo-szkieletowe,
- niedokrwienie tkanek miękkich o charakterze ostrym,
- martwicze zakażenie tkanek miękkich,
- oparzenia II i III stopnia,
- głuchotę, która jest wynikiem urazu akustycznego lub ma charakter idiopatyczny.