Fototerapia, czyli leczenie światłem
Fototerapia to szerokie pojęcie, które obejmuje leczenie światłem o różnym natężeniu, barwie, itp. Komu zaleca się tego typu kuracje świetlne?
Dobroczynne działanie światła
Fototerapia jest znana w medycynie od stuleci, a jej skuteczność wynosi od 60 do 80%. Wraz z pojawieniem się lamp LED-owych, za pomocą tej metody można leczyć wiele problemów skóry. Jakich? Wpływa na:
- zmarszczki,
- przebarwienia,
- trądzik,
- łuszczycę,
- atopowe zapalenie skóry,
- cellulit.
To kuracja przy użyciu specjalistycznego światła: widzialnego, podczerwonego lub nadfioletowego, zależnego od długości emitowanych fal. Zabiegi światłem LED są bardzo łagodne i nie wymagają specjalnego przygotowania. Diody wytwarzają przyjemne ciepło, które nie powoduje przegrzania, ani uszkodzeń skóry, dzięki czemu bezpośrednio po zabiegu można od razu wrócić do codziennych obowiązków. Nic dziwnego, że fototerapia cieszy się coraz większą popularnością w gabinetach medycyny estetycznej.
fot. anatoria medme
Fototerapia znajduje zastosowanie w kosmetyce i dermatologii, jak już wspomnieliśmy powyżej. Wszystko zależy od doboru koloru lamp. Należy dostosować odpowiednie światło do leczenia danej dolegliwości, w innym razie zabiegi nie przyniosą zamierzonych efektów.
- Białe światło przede wszystkim ulepsza elastyczność i sprężystość skóry, wzmacnia ją i zaopatruje w tlen, goi rany, pobudza metabolizm i tworzenie kolagenu.
- Kolor czerwony pomaga w poprawieniu ukrwienia, pobudza metabolizm komórek skórnych, ma właściwości gojące i zabliźniające oraz regeneruje skórę.
- Kolor żółty sprawdza się w złagodzeniu skórnych podrażnień, poprawia przepływ limfy i wzmacnia system ochronny organizmu.
- Światło pomarańczowe wpływa na poprawę wytrzymałości naszej skóry, leczy cellulit i odbudowuje włókna kolagenowe.
- Niebieski kolor pomaga w nawilżeniu i regulacji skóry problematycznej, wpływa na zmniejszenie nadmiernej produkcji łoju i przynosi ulgę w podrażnieniach skóry.
- Zielony znajduje zastosowanie w zmniejszeniu zmarszczek, odpręża i uspokaja skórę.
- Fioletowy kolor nawilża i koi skórę, chroni przed wolnymi rodnikami, wzmacnia skórę i naczynia krwionośne, zmniejsza zaczerwienienia i podrażnienia.
Niestety, odnotowano nie tylko korzystny wpływ na zdrowie tego typu zabiegów. Przeciwwskazania do stosowania światłolecznictwa to m.in. padaczka, ciąża, a w niektórych przypadkach także karmienie piersią. Nie powinno się także korzystać z leczenia światłem jeśli przyjmuje się leki fotouczulające. Wyklucza się użycie fototerapii w przypadku występowania niektórych chorób oczu, czasem w sytuacji istnienia nowotworu złośliwegow organizmie oraz nadczynności tarczycy.