Stolica Zdrowia
Szałwia – pospolita roślina o niezwykłych właściwościach
Szałwia ma prawie 1 000 odmian i występuje na wszystkich kontynentach, z wyłączeniem obszarów polarnych. Na całym świecie ceniona jest za swoje działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i przeciwgrzybicze. Kiedy stosować szałwię? Poznaj jej niezwykłe, mało znane właściwości.
Szałwia – działanie i zastosowanie
Każdy gatunek szałwii może mieć inne właściwości. Znaczna część z nich pełni jednak funkcje wyłącznie estetyczne. Właściwości kilku jej rodzajów sprawiły, że znalazła ona zastosowanie w kuchni, medycynie i kosmetyce. Jak zatem działa szałwia?
Najbardziej popularna odmiana szałwii, którą znamy ze swojej kuchni, to szałwia lekarska, kulinarna lub pospolita. Od dawna stosuje się ją w ziołolecznictwie, ale równie często spotkamy jej krzewy w ogrodach. Ma właściwości antybakteryjne, dlatego często jest stosowana jako środek przeciwzapalny w walce z chorobami skóry. Tę właściwość roślina zawdzięcza obecności cyneolu, tujonu i kamfory. Szałwia działa też przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, grzybobójczo, wspomaga działanie układu immunologicznego i krwionośnego. Bogata jest również w witaminy B1, PP, A, C, kwasy organiczne, flawonoidy i garbiniki.
Jak działa napar z szałwii?
- Wspomaga leczenie zapalenia oskrzeli i astmy,
- łagodzi zapalenia jamy ustnej, dziąseł i gardła
- hamuje nadmierną laktację,
- obniża poziom cukru we krwi,
- hamuje nadmierną potliwość,
- działa ściągająco,
- ma łagodne działanie wykrztuśne,
- łagodzi świąd,
- wspomaga trawienie,
- przeciwdziała wzdęciom.
fot. Świat Zdrowia Szałwię dostaniemy w aptekach i sklepach zielarskich, w postaci herbaty lub suszu.
Szałwia w kosmetyce
Wyciąg z szałwii, ze względu na obecność cennych witamin i składników odżywczych, ma szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Wykorzystywany jest zarówno do pielęgnacji skóry, włosów, jak i higieny jamy ustnej.
Jeżeli masz problemy z cerą, sięgnij po kosmetyki z szałwią w składzie – skutecznie odblokowuje zatkane pory, reguluje wydzielanie sebum, ma właściwości ściągające i działa odkażająco. Związki zawarte w tej roślinie skutecznie oczyszczają skórę i hamują namnażanie się bakterii. Po nieprzespanej nocy pojawiły się nieestetyczne sińce i worki pod oczami? Szałwia szybko zniweluje obrzęki, a zawarta w niej witamina C wzmocni naczynia krwionośne. Antyoksydanty w niej zawarte hamują procesy starzenia się skóry, z tego względu znajdziemy ją w licznych serach i kremach przeciwzmarszczkowych. Ekstrakt z szałwii działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Używany jest zazwyczaj do pielęgnacji włosów przetłuszczających się. Składniki zawarte w szałwii regulują aktywność gruczołów łojowych, pozwalają także skutecznie zwalczyć łupież, którego przyczyną często są właśnie grzyby i drożdżaki. Jednym z najbardziej znanych zastosowań szałwii jej higiena jamy ustnej - łagodzi podrażnienia i stany zapalne, działa antybakteryjnie i ściągająco na błonę śluzową.