National Geographic
Właśnie dlatego warto jeść czekoladę!
Często zadajesz sobie pytanie: jak przestać jeść czekoladę? My przedstawiamy powody, dla których warto sięgać po nią częściej! Przestań myśleć o niej jak o kalorycznej przyjemności i zacznij korzystać z jej zdrowotnych właściwości! Dowiedz się jak na zdrowie wpływa czekolada.
Mówimy oczywiście o gorzkiej czekoladzie, z zawartością co najmniej 70 proc. kakao. Czekolada mleczna i biała to zwykłe słodycze, których jedzenie nie przynosi żadnych korzyści dla zdrowia i należy je ograniczyć do minimum. Wszystkie rodzaje czekolady są wysokokaloryczne. Co więcej, gorzka czekolada zawiera więcej tłuszczu, jednak to m.in. jemu zawdzięcza swoje cenne właściwości.
Co znajdziemy w czekoladzie?
Jedzenie czekolady dla większości z nas to przede wszytskim przyjemność. Dodaje ona energii i wprawia w dobry nastrój. Wszystko to przez zawarte w niej składniki, takie jak:
- magnez, który korzystnie wpływa na pracę układu nerwowego,
- cynk i selen, które stymulują wydzielanie endorfin, tzw. hormonu szczęścia.
- teobromina, która działa pobudzająco,
- flawonoidy, które poprawiają funkcjonowanie układu krążenia,
- fenyloetyloamina, która działa psychoaktywnie powodując poprawę nastroju,
- żelazo, potas, miedź, wapń, fosfor.
fot. WP Fitness
Wyjątkowe działanie czekolady
- Chroni serce. Wszystko dzięki obecności polifenoli, które zapobiegają powstawaniu zakrzepów, pozwalają obniżyć ciśnienie krwi i poziom ,,złego" cholesterolu. Wystarczy 6-7 g czekolady dziennie, czyli mniej więcej jedna kostka, aby cieszyć się z jej leczniczych właściwości. Korzystając z jej dobrodziejstw pamiętaj, że jest kaloryczna i należy spożywać ją z umiarem!
- Wspomaga myślenie. Czekolada zawiera zawiązki pobudzające mózg do pracy. Dlatego warto sięgać po nią np. przed nauką - poprawia koncentrację, pamięć i przyspiesza czas reakcji.
- Zapobiega chorobom układu krążenia. Zawarte w ziarnach kakaowca flawonoidy obniżają poziom ,,złego" cholesterolu we krwi, zapobiegają tworzeniu się zakrzepów oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy.
- Działa ochronnie na skórę. Flawonoidy działają jak naturalny filtr przeciwsłoneczny – chronią przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i zapobiegają poparzeniom.
- Łagodzi kaszel. Badania dowodzą, że teobromina zawarta w czekoladzie łagodzi kaszel skuteczniej niż stosowana do tej pory kodeina.
- Dodaje energii. Wszystko za sprawą węglowodanów, magnezu, potasu oraz żelaza. Badacze uznali, że czekolada stanowi najlepiej przyswajalne źródło energii, które po dużym wysiłku fizycznym szybko stawia na nogi.
- Skuteczny afrodyzjak. To działanie czekolada zawdzięcza glukozie, kofeinie, teobrominie oraz fenyloetyloaminie. Kofeina i teobromina podnoszą ciśnienie krwi, pobudzają i poprawiają koncentrację. Ponadto zapobiegają zmęczeniu i ospałości.
- Poprawia nastrój. Tryptofan zawarty w czekoladzie w organizmie przekształca się w serotoninę – neuroprzekaźnik, który wywołuje dobry nastrój oraz redukuje niepokój i stres.