Atak paniki - o co w nim chodzi

Tygodnik Polityka

Atak paniki - o co w nim chodzi

Większość z nas pewnie słyszała o ataku paniki. Czym jest, co go wywołuje, jakie są objawy i jak sobie z tym poradzić przeczytacie w tym artykule.

Czym jest atak paniki

Atak paniki to, zaraz po depresji, jedno z najczęściej występujących zaburzeń emocjonalnych. Ma najczęściej podłoże psychologiczne. Polega na nagłym wystąpieniu bardzo silnego lęku, który ciężko powiązać z jakimś konkretnym powodem - nie poprzedza go żadne szczególne zdarzenie.

Przyczyny napadów paniki

Przyczyny tak silnych napadów lęku często powiązane są z czynnikami środowiskowymi lub emocjonalnymi. Najczęściej są wynikiem traumatycznych przeżyć lub aspektów życia, z którymi nie umiemy sobie poradzić. Ataki paniki mogą powodować wydarzenia związane z bliskimi nam osobami (np.: utrata przyjaciela, śmierć kogoś z rodziny czy rozwód) lub duże zmiany (np.: zwolnienie, egzaminy czy problemy finansowe).

Atak paniki

fot. Psycholog Wojciech Klęk

Objawy ataku paniki

Atakowi paniki często towarzyszą tzw. objawy somatyczne: kołatanie serca, wzrost ciśnienia krwi, problemy z oddychaniem, pocenie się i zawroty głowy. Co więcej, często pojawia się poczucie oderwania od rzeczywistości.

Jak radzić sobie z atakami paniki

Najważniejszym aspektem leczenia napadów lękowych jest psychoterapia. Psychoterapeuta pomoże ustalić, co wywołuje ataki, przepracuje dane problemy, a także pokaże jak samemu je kontrolować. Po takiej terapii osoba, u której występowały ataki paniki, będzie miała nad nimi większą kontrolę i będą one występowały rzadziej.