poradnikzdrowie.pl
Nalot na języku - najczęstsze przyczyny
Pojawiający się na języku nalot na języku jest dość często spotykanym problemem. Przyczyny mogą być niegroźne, np. picie kawy, która zabarwia język. Może również wskazywać na poważne choroby, których objawów pod żadnym pozorem nie można lekceważyć. Kiedy nalot na języku może oznaczać występowanie groźnych schorzeń?
Język u zdrowego człowieka jest różowy, a jego powierzchnia wilgotna i gładka. Nie powinny znajdować się na nim żadne plamy, ani przebarwienia. Nalot na języku, albo inaczej obłożony język, nie zawsze wskazuje na choroby. Jeśli nalotowi nie towarzyszą dodatkowe objawy, np. pieczenie i ból języka lub inne dolegliwości, nie ma powodu do niepokoju. Przyczynami mogą być m.in. niewłaściwa higiena jamy ustnej czy palenie papierosów. Mogą być też skutkiem spożywania niektórych pokarmów oraz napojów, np. jedzenia buraków, wypicia czarnej kawy lub słodyczy zawierających barwniki spożywcze – język zmienić kolor, jednak w wyniku działania śliny lub umycia zębów, odzyskuje właściwy wygląd. Problem pojawia się, gdy powierzchnia języka od dłuższego czasu pokryta jest plamami, które nie znikają mimo zachowania odpowiedniej higieny jamy ustnej, a ponadto pojawia się świąd lub ból.
(fot. Dobrogost Zasępa)
Biały osad na języku – możliwe przyczyny
Nieprawidłowe wydzielanie śliny - za nawilżanie i oczyszczanie całej jamy ustnej odpowiedzialna jest ślina. Produkujące ją ślinianki w pewnych okolicznościach mogą wytwarzać jej zbyt mało, np. w przypadku odwodnienia organizmu. Na języku mogą zostawać wtedy resztki jedzenia, tworząc jasny osad.
Grzybica języka – występuje najczęściej po antybiotykoterapii lub w czasie osłabienia organizmu. Zmiany grzybicze mogą pojawić się także w wyniku stosowania diety bogatej w cukry proste lub zaburzeń mikroflory jelitowej. Może być również skutkiem ubocznym chemio i radioterapii lub przyjmowania sterydów. Przy grzybicy dodatkowo występują: pieczenie, mrowienie i opuchnięcie języka.
Nieprawidłowa higiena jamy ustnej – ważne jest, by podczas systematycznego mycia zębów nie zapominać o higienie języka, który powinno się szczotkować tak jak zęby, co najmniej 2 razy w ciągu dnia. W przeciwnym wypadku dochodzi do zaburzenia pH jamy ustnej i pojawienia się nalotu na języku.
Cukrzyca - często towarzyszą jej zmiany w na języku, które przyjmują postać nalotu o białym lub żółtym kolorze.
Choroby gardła - nalot na języku może pojawić się w czasie wielu infekcji. Najczęściej spowodowany jest anginą, wtedy nalot pojawia się również na migdałkach.
Inne choroby – język może zmienić kolor również w przebiegu takich chorób, jak anemia, szkarlatyna i dur brzuszny. Najpoważniejszą przyczyną powstawania białego nalotu na języku jest leukoplakia, inaczej rogowacenie białe. Jest to zmiana przedrakowa. Początkowo zmiany pojawiają się na bocznych powierzchniach języka, a później na powierzchni grzbietowej. Na tę chorobę najczęściej cierpią palacze.