8 SZKODLIWYCH „E”, DO NIEDAWNA UWAŻANYCH ZA BEZPIECZNE

Dietoterapia

8 SZKODLIWYCH „E”, DO NIEDAWNA UWAŻANYCH ZA BEZPIECZNE

Warto czytać etykiety wysoko prztworzonych produktów i gotowych dań ze szczególną uwagą. Nie wszystkie zawarte w nich dodatki ,,E” są groźne dla zdrowia. Jednak niektóre z nich, dotychczas uznawane za nieszkodliwe, mogą wywoływać negatywne efekty! Sprawdź, których związków chemicznych lepiej unikać!

Niebezpieczne ,,E”

E 466 – karboksymetyloceluloza (guma celulozowa, karmeloza)

Jest to substancja zagęszczająca. Służy głównie do poprawiania konsystencji produktów takich jak lody, desery, przetwory mleczne czy gotowe produkty smażone. Znajdziemy ją również w preparatach farmaceutycznych. Jej spożycie zalecane jest przy chorobach jelit, jednak osoby zdrowe powinny jej unikać, ponieważ może wywoływać stany zapalne w jelitach. W nadmiarze wywołuje dolegliwości takie jak bóle brzucha, wzdęcia i biegunki. Badania wykazują, że guma celulozowa niekorzystnie wpływa na florę bakteryjną jelit – sprzyja rozwojowi ,,złych” bakterii, a co za tym idzie, zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń metabolizmu i osłabia odporność na wszelkiego rodzaju choroby.

E 433 – monooleinian polioksyetylenosorbitolu (polisorbat 80, P80)

Emulgator ten używany jest głównie w produktach mlecznych, jego zadaniem jest zachować ich konsystencję. Zawierają go również wyroby cukiernicze, gumy do żucia, gotowe sosy, niektóre leki i suplementy. Z badań wynika, że związek ten sprzyja rozwojowi bakterii Escherichia coli, które są częstym powodem zatruć pokarmowych. Osłabia też śluzówkę jelita, która pełni funkcję naturalnej bariery chroniącej przed drobnoustrojami.


fot. Vita Gusto

E1400 – maltodekstryna (dekstryna)

Dekstryna służy jako zagęstnik w produktach skrobiowych, czyli zawierających mąkę wyrobów cukierniczych i słodyczy. Znajdziemy ją też w przetworach owocowych. Indeks glikemiczny dekstryny jest wyższy od IG czystego cukru. Ponadto powoduje ona namnażanie się szkodliwych bakterii w jelitach, tym samym zwiększa ryzyko rozwoju chorób zapalnych i alergii.

E338-E452 – fosforany

To m.in. fosforan sodu, potasu, wapnia i magnezu. W produktach pełnią funkcje regulatora kwasowości, emulgatora i substancji wiążącej. W największych ilościach występują w napojach gazowanych, serach topionych, zagęszczonym mleku, wędlinach, przetworach z ryb czy płatkach śniadaniowych. Fakt, że znajdują się w wielu przetworzonych produktach spożywczych sprawia, że spożywamy je w nadmiernych ilościach. Fosforany powodują wypłukiwanie z organizmu wapnia i magnezu, niezbędnych m.in. dla zdrowia serca. Wpływają także na aktywność genów odpowiedzialnych za przemiany tłuszczów i wspomagających metabolizm komórkowy.

E471 – monoglicerydy i diglicerydy kwasów tłuszczowych

Te popularne emulgatory używane są głównie w produkcji margaryn, pieczywa, słodyczy, gum do żucia czy przetworów mięsnych. Zawierają szkodliwe kwasy tłuszczowe typu trans, a także metale ciężkie: nikiel, ołów, arsen czy rtęć. Ich zwiększone spożycie może zwiększać ryzyko rozwoju chorób układu krążenia i trawienia.