Poznaj najczęstsze objawy guza mózgu.
Dla niektórych osób guz mózgu może się kojarzyć z wyrokiem śmierci, generalnie diagnozą dość przerażającą. Rzeczywistość jest jednak taka, że większość z tych guzów to oponiaki, czyli nowotwory, które w prawie 95% są łagodna i bez trudu można je poddać operacji.
Jak podają naukowcy, zaledwie 5% oponiaków jest złośliwym guzem mózgu. Jak powstaje? Może się on utworzyć z komórek opony pajęczej, z ziarnistości pajęczynówki, opony twardej, rzadziej zaś z opony miękkiej lub okołonaczyniowej tkanki łącznej.
Rzadko kiedy można zaobserwować oponiaka w okolicach kanału kręgowego, a występują głównie śródczaszkowo.
Oponiaka można najczęściej zauważyć u osób w wieku między czterdzieści, a siedemdziesiąt lat. Dwukrotnie częściej spotyka się je u kobiet. Wpływa na to prawdopodobnie ilość hormonów płciowych. Zaledwie 1,5% wykrytych oponiaków jest u dzieci, co jest najniższym odsetkiem nowotworu u dzieci.
Oczywiście objawy guza mózgu są różne – zależy to w dużej kwestii od złośliwości nowotworu oraz miejsca lokalizacji. Każda część mózgu odpowiada za inne czynności organizmu, więc ucisk w każdym z tych miejsc powoduje inne objawy. U niektórych osób objawy mogą się ukazać niemal natychmiastowo po powstaniu guza, u innych mogą się one pojawić dopiero po latach.
Jakie objawy są wspólne dla guza mózgu w każdej jego części?
Przede wszystkim bóle głowy. Mogą się one pojawiać coraz częściej i być coraz intensywniejsze, mocniejsze. Wynika to z ucisku na mózg, który sygnalizuje problem bólem.
Co ciekawe, objawem takiego guza mogą być wieloletnie napady padaczkowe. Jednak ciężko rozpoznać to po samym takim objawie, bowiem napady padaczkowe mogą wynikać z innych przyczyn.
Nudności oraz wymioty, które najczęściej obserwowane są w godzinach porannych.
Senność i uczucie zmęczenia. To razem z nudnościami mogą dać wrażenie początku ciąży, warto więc wykluczyć taką możliwość testem ciążowym lub badaniem krwi.
Bradykardia: jest to zbyt wolne lub po prostu nieregularne tętno. W przypadku dzieci objawia się to napięciem i tętnieniem ciemienia.
Utraty przytomności i wszelkie omdlenia, a w cięższych przypadkach nawet śpiączka.
Jeżeli chodzi o oponiaka, łagodnego guza mózgu, można go zdiagnozować trochę inaczej. Również tutaj mogą pojawić się bóle głowy i napady padaczkowe. Do tego dochodzą również zaburzenia wzrokowe. Do wczesnych objawów należy podwójne widzenie lub zamazanie obrazu. W niektórych przypadkach, jeśli oponiak uciska nerwy wzrokowe, może on doprowadzić nawet do ślepoty.
Zaburzenia słuchu. Podobnie, jak w przypadku wzroku: jeśli guz naciska za miejsca odpowiedzialne za słuch, może powodować objawy, których nie da się zignorować. U niektórych może się to objawić dzwonieniem w uszach, u innych utratą słuchu.
Zaburzenia węchu, a w niektórych przypadkach utrata powonienia. Może się to pojawić przede wszystkim wtedy, gdy znajduje się między mózgiem, a nosem. To właśnie tam znajdują się nerwy, które odpowiadają za powonienie.
Niedowład połowiczy, czyli zmniejszenie siły i ograniczenie zakresu ruchów po jednej stronie ciała. U innych może to być zaburzenie czucia – jest to jeden z najczęstszych objawów. Może się to objawić uczuciem słabości w kończynach lub wręcz częściową utratą w określonych częściach ciała.
Jeśli zetkniemy się z powyższymi objawami, dla własnego bezpieczeństwa warto skonsultować się z lekarzem. Jak to się mówi, lepiej dmuchać na zimne, prawda?