Sprawdź czy możesz zostać dawcą szpiku

Elements envato

Sprawdź czy możesz zostać dawcą szpiku

Dawcy szpiku - dlaczego są tak potrzebni?

W samym naszym kraju średnio 10 tysięcy osób choruje na białaczkę i różne jej odmiany. Jest to nowotwór, gdzie zauważa się znaczny rozrost komórek krwiotwórczych. Niektóre rodzaje tej choroby można oczywiście leczyć farmakologicznie, jednak niektóre wymagają przeszczepu szpiku. Żeby w ogóle mogło dojść do tego przeszczepu, dawca koniecznie musi posiadać bardzo podobne, lub identyczne w budowie tkanki. W przypadku odmiennej budowy – czyli niezgodności tkankowej HLA – cały zabieg nie ma żadnej szansy powodzenia.

Znalezienie idealnego dawcy szpiku nie jest łatwe. Dlatego właśnie pojawiają się kampanie zachęcające do zarejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku. Dane takiej osoby zostają wprowadzone do odpowiedniej, ogólnoświatowej bazy, dzięki czemu można łatwo znaleźć odpowiedniego dawcę dla chorej osoby.

Idealny dawca szpiku

Wyniki niestety są niepokojące, bo dla około 25% chorych osób nie można znaleźć odpowiedniego dawcy szpiku. Wszystko przez różnorodność budowy genetycznej każdego człowieka oraz antygenów tkankowych. To właśnie antygeny decydują o tym czy przeszczep szpiku się powiedzie.

W pierwszej kolejności szuka się oczywiście dawcy w najbliższej rodzinie. Idealnym kandydatem jest oczywiście bliźniak jednojajowy, jednak to występuje niezwykle rzadko. Tak naprawdę ciężko jest znaleźć osobę z identycznym zestawem genów. Na chwilę obecną, w naszym kraju jest ponad 1,5 miliona zarejestrowanych potencjalnych dawców. Mimo to, komórki macierzyste trafiają do zaledwie 250-300 chorych osób rocznie. To zastraszająco mały procent, patrząc na to, ile osób potrzebuje tego typu leczenia.


(fot. OX )

Kto może zostać dawcą szpiku?

Żeby pomóc komuś choremu trzeba spełniać ściśle określone warunki. Dawca musi:

  • Być pełnoletni, jednak młodszy niż 55 lat
  • Mieć zdolność do czynności prawnych
  • Ważyć więcej , niż  50 kg – jego BMI nie powinno przekraczać 40 – dawcą nie może zostać osoba z niedowagą oraz znaczną otyłością
  • Nie chorować na żadne choroby psychiczne
  • Nie posiadać przewlekłych schorzeń, które są ujęte na specjalnej liście, np.: niewydolności wątroby lub nerek, chorób zakaźnych jak WZW i AIDS, schorzeń autoimmunologicznych.

O tym czy kandydat zostanie wpisany na listę dawców zawsze podejmuje lekarz zajmujący się kwalifikacją. To jego decyzja jest tutaj najważniejsza. Badania otrzymanego od chętnego materiału trwają kilka tygodni – po nich zostaje wysłane powiadomienie o ewentualnym wpisaniu do rejestru. Sama rejestracja jest prosta i przede wszystkim - bezbolesna i bezpieczna. Warto więc zgłosić się do rejestru - Twój szpik może ocalić drugiej osobie życie.