Jabłko czy banan - co jest zdrowsze?

Jabłko czy banan - co jest zdrowsze?

Jabłka i banany to prawdopodobnie owoce najczęściej wybierane przez Polaków. Gdybyś musiał wybrać – wygrałby banan czy jabłko?

Owoce to skarbnica cennego błonnika, witamin i minerałów, bez których organizm nie mógłby prawidłowo funkcjonować. Każdy z nich zawiera inne składniki odżywcze. Czym pod tym względem różnią się banany i jabłka? Które są zdrowsze?

Jabłka - skarbnica błonnika

Istnieje powiedzenie: jedno jabłko z wieczora i nie trzeba doktora. Jabłka pod względem zawartości błonnika górują nad bananami. Reguluje on pracę jelit, chroniąc przed zaparciami i chorobami, takimi jak nowotwór jelita grubego. Pozostawia uczucie sytości na długo po jedzeniu, zmniejsza wchłanianie cholesterolu, tym samym zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia. Większość błonnika i cennych flawonoidów znajduje się w skórce, dlatego najlepiej jest nie obierać owocu. Jabłka charakteryzują się stosunkowo niskim indeksem glikemicznym (IG=38), dlatego w niewielkich ilościach mogą znaleźć się w diecie diabetyków. Zawarte w owocach pektyny wspomagają procesy oczyszczania organizmu z toksycznych substancji. Jabłka cenione są również przez osoby stosujące diety odchudzające – są sycące, a 100 g dostarcza jedynie 50 kcal.


fot. Dom Pełen Pomysłów

Banany – bogactwo potasu

Banany również stanowią źródło błonnika, jednak nie tak dobre, jak jabłka. Zawierają za to więcej białka i oporną skrobię, której organizm nie trawi. Fermentuje ona w okrężnicy, wspomagając tym samym wzrost zdrowych bakterii jelitowych. Banany znane są przede wszystkim jako doskonałe źródło potasu. 100 g owocu dostarcza aż 358 tego składnika. Znajdziemy w nich także magnez i mangan, dlatego powinny na stałe zagościć w diecie osób zmagających się z nadciśnieniem. Spore ilości pektyn mogą przyczynić się także do obniżenia poziomu cholesterolu. Badania wykazały, że skrobia oporna zawarta w zielonych bananach może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, zwłaszcza raka okrężnicy. Skrobia ta jest wolniej trawiona, dzięki czemu nie powoduje gwałtownego skoku glukozy we krwi. Banany powinny znaleźć się także w jadłospisie osób cierpiących na wrzody żołądka. Jedzenie owocu powoduje rozrost komórek błony śluzowej żołądka i pobudza wydzielanie śluzu, który tworzy warstwę ochronną. Z kolei duże ilości żelaza wspomagają walkę z anemią.

Banan vs. jabłko - co wybrać?

Banany mają niewielką przewagę w kwestii witamin i minerałów, a jabłka wygrywają jeżeli chodzi o błonnik. Największą różnicę zauważymy w smaku i konsystencji owoców. Bez wątpienia jednak oba owoce są pełne witamin i minerałów i nie ma powodów, by rezygnować z któregokolwiek z nich.

A Ty, gdybyś miał wybrać, na co byś postawił?