Jak szybko zasnąć? 8 SPOSOBÓW NA BEZSENNOŚĆ

Medonet

Jak szybko zasnąć? 8 SPOSOBÓW NA BEZSENNOŚĆ

Kiedy po ciężkim dniu przychodzi pora na zasłużony odpoczynek, nie jesteś w stanie odprężyć się i zasnąć? Zanim sięgniesz po środki nasenne, wypróbuj najlepsze sposoby na bezsenność.

10 SPOSOBÓW NA BEZSENNOŚĆ

Przewietrz sypialnię

W przegrzanych pomieszczeniach ciężko jest nam się zrelaksować. Specjaliści są pewni, że niska temperatura sprzyja zasypianiu i to właśnie ona wpływa na kluczową dla snu fazę REM. Ile stopni powinno być w sypialni? Zdaniem większości ekspertów około 16 – 19°C.

Zgaś światło

Spanie przy zgaszonym świetle wydaje się być oczywiste, jednak nawet mała ilość światła, pochodząca z telewizora, zza okna czy lampki nocnej stymuluje aktywność mózgu i utrudnia sen. Jeżeli w Twojej sypialni jest jakieś źródło światła, którego nie możesz zlikwidować, zaopatrz się w opaskę na oczy.

Wycisz się

Dźwięki, podobnie jak światło, potrafią skutecznie utrudnić nam zaśnięcie. Aby ułatwić sobie zaśnięcie, wieczorem unikaj hałasów, postaw na medytację, ulubioną książkę lub muzykę relaksacyjną.


fot. Kredos

Oczyść umysł

Kładąc się do łóżka, staraj się zapomnieć o problemach i zmartwieniach. Nie analizuj nadmiernie tego, co działo się w ciągu dnia. Wieczorem nasze problemy urastają do wielkich rozmiarów i najczęściej nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Przed snem powinniśmy wizualizować sobie przyjemne i relaksujące obrazy.

Zjedz lekką kolację

Chodzenie spać z pustym żołądkiem sprawi, że organizm będzie upominał się o pokarm, a Ty zamiast spać, będziesz myśleć o tym, co powinno znaleźć się rano (albo co gorsza w nocy) na Twoim talerzu. Z kolei ciężkostrawna kolacja spowoduje, że szybko nie zaśniesz, a rano będziesz czuł się ciężko. Dlatego na 2 godziny przed snem warto sięgnąć po warzywa, chude mięso czy nabiał.

Wypróbuj olejki eteryczne

Aromaterapia od wieków stosowana jest w bezsenności. Olejki eteryczne działają na układ nerwowy, gdzie uwalniane substancje chemiczne ułatwiające zasypianie. W tym celu zastosuj olejki: lawendowy, melisowy, rumiankowy czy walerianowy.

Pij zioła

W leczeniu bezsenności pomocne będą napary z lawendy, rumianku, melisy, bylicy, dzikiej róży i drzewa sandałowego. Rośliny te wykazują właściwości relaksujące, wyciszające oraz uspokajające.

Ćwicz regularnie

Regularne ćwiczenia przynoszą szereg korzyści zdrowotnych. Aktywność fizyczna sprawi, organizm będzie potrzebował regeneracji, a w rezultacie Ty szybciej zaśniesz. Pamiętaj jednak, żeby nie robić treningu późnym wieczorem, ponieważ zadziała on pobudzająco.

Bezsenność wymaga leczenia, ponieważ długotrwały niedobór snu może wyniszczyć organizm i skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jeśli od dawna masz problemy z zasypianiem i żadne domowe sposoby nie działają, warto udać się do specjalisty. Lekarz na podstawie wywiadu określi, co jest przyczyną bezsenności.