Ból barku a praca biurowa. Kiedy konieczna jest wizyta u specjalisty?

Ból barku a praca biurowa. Kiedy konieczna jest wizyta u specjalisty?

Praca biurowa, powszechna obecność komputerów i sieci internetowej skutkuje częstym spędzaniem czasu w niezbyt korzystnej dla organizmu pozycji siedzącej. Praca przy biurku w różny sposób odbija się na zdrowiu, często skutkuje bólem pleców i kręgosłupa. Ból barku i ograniczenie jego ruchomości jest dolegliwością często, niesłusznie bagatelizowaną przez pacjentów.

Staw ramienny jest jednym z najczęściej używanych stawów, co zwiększa jego podatność na wiele patologii takich, jak zwichnięcia czy uszkodzenia ścięgien stożka rotatorów i inne. Ból barku ograniczający zakres ruchów w stawie negatywnie wpływa na codzienną aktywność, jednak wiele osób toleruje ból, przyzwyczaja się do niego i zmienia nawyki związane z ruchem. Jest to szkodliwe dla całego układu mięśniowo-szkieletowego. Kości, mięśnie, więzadła i ścięgna są ściśle ze sobą powiązane, umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie i sprawne poruszanie się. Zachwianie tej równowagi podczas prób uniknięcia bólu, przybieranie nieprawidłowej postawy skutkuje nadwyrężeniem pozostałych części ciała i może prowadzić do ich poważnych uszkodzeń. Warto więc skorzystać z konsultacji lekarza ortopedy.

Kiedy udać się do ortopedy?

Problemy z napięciem i bólem barków to objawy często pojawiające się u pracowników biurowych. Najczęściej to: uczucie napięcia, twardnienia w górnej części pleców, tkliwość barków, bóle pomiędzy łopatkami a karkiem oraz bóle głowy w trakcie i po pracy. Przyczyny napięcia barków to: nieprawidłowa, nieergonomiczna pozycja podczas pracy, stres i jego wpływ na zdolność samoczynnego rozluźniania, kumulowanie się toksyn skutkujące bólem, brak ruchu zastyganie w jednej pozycji powodujące sztywność i napięcie.

Ból barku niekoniecznie świadczy o jego patologii. Źródłem bólu mogą być również problemy powstające w innych częściach ciała np. w odcinku szyjnym kręgosłupa i promieniowanie w okolicę stawu ramiennego, czy choroba niedokrwienna serca lub zawał, dlatego należy skorzystać z konsultacji specjalisty. Z pomocy ortopedy należy skorzystać, gdy mamy ograniczony zakres ruchu, odczuwamy silny ból uniemożliwiający wykonywanie prostych czynności oraz gdy mamy wrażenie przeskakiwania w stawie. Do lekarza należy się zgłosić w przypadku bólu utrzymującego się powyżej tygodnia.

Leczenie bólu barku

Leczeniem i prewencją urazów układu szkieletowo-mięśniowego zajmują się kliniki ortopedii i traumatologii narządów ruchu jak Szpital Carolina w Warszawie dysponujące nowoczesnym sprzętem diagnostycznym do badań obrazowych (RTG, USG, RM).  Metoda leczenia bólu barku jest uzależniona od rodzaju schorzenia i nasilenia objawów. W zdecydowanej większości przypadków wystarcza leczenie zachowawcze z wykorzystaniem leków przeciwzapalnych, rozluźniających i przeciwbólowych, iniekcje do stawu, stosowanie terapii manualnej oraz odpowiednia rehabilitacja w celu wzmocnienia i stabilizacji stawu. W przypadkach braku efektu leczenia zachowawczego konieczna może być interwencja chirurgiczna.