Kim jest socjopata
Socjopatia to zaburzenie osobowości. Przejawia się podczas codziennych czynności życiowych. Socjopata cechuje się np. nieakceptowaniem podstawowych norm etycznych i odrzucaniem wzorców zachowań w społeczeństwie. Dotykają go tylko rzeczy związane z jego osobą. Jaki jest socjopata? Jak go rozpoznać i czy można mu pomóc?
Zaburzenie osobowości
Socjopatia według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) jest zaliczana do zaburzeń osobowości. Socjopata posiada osobowość dyssocjalną i nie potrafi przystosować się do życia w społeczeństwie. Osoba z tym zaburzeniem często jest gwałtowna i porywcza w działaniu. Jakie cechy charakteru posiadają socjopaci? Istnieje siedem cech, które charakteryzują ten typ osobowości. Do objawów, które przejawia socjopata można zaliczyć:
- niezdolność do przestrzegania norm obowiązujących w społeczeństwie,
- impulsywność,
- drażliwość i agresja,
- nieuczciwość, manipulowanie ludźmi,
- brak wyrzutów sumienia po skrzywdzeniu innych,
- nieposzanowanie bezpieczeństwa własnego i innych,
- brak odpowiedzialności.
fot. Zdrowie - Życie
Jak w przypadku wielu innych chorób socjopaci podobnie, bardzo niechętnie korzystają z pomocy i trudno jest skłonić ich do udziału w terapii psychologicznej. Żaden socjopata nie widzi potrzeby zmian w swoim zachowaniu, nie zauważa, że krzywdzi innych, nie widzi niczego złego w instrumentalnym traktowaniu ludzi. Osoba z zaburzeniem powinna uczęszczać na treningi umiejętności społecznych, które umożliwiają naukę funkcjonowania w społeczeństwie. Zazwyczaj jest to psychoterapia behawioralno-poznawcza, dzięki której terapeuta jest w stanie rozpoznać problem. Wyznacza wówczas cele do wykonania, jednak socjopaci często są wrogo nastawieni co do działań specjalistów i nie spełniają powierzonych obowiązków. Zdarzają się także takie przypadki, że chorzy udają inną chorobę psychiczną, nieszczerze odpowiadają na pytania i ukrywają swoje prawdziwe motywacje. Dlatego też leczenie jest niezwykle trudne do zrealizowania.
Test skłonności
W 1941 roku psychiatra Harvey Cleckley stworzył test mierzący skłonności socjopatyczne. Kwestionariusz składa się z 16 pytań, oto kilka z nich:
- czy myślisz o sobie jako o czarującej i inteligentnej osobie? Socjopata odpowie "tak".
- Czy masz czasem urojenia lub myślisz w irracjonalny sposób? Socjopata odpowie "nie".
- Czy uważasz, że można polegać na tobie? Socjopata odpowie "nie".
- Czy kłamanie i oszukiwanie łatwo ci przychodzi? Socjopata odpowie "tak".
- Czy czujesz często wyrzuty sumienia lub wstyd? Socjopata odpowie "nie".
- Czy dobrze radzisz sobie w społeczeństwie? Socjopata może odpowiedzieć "tak" i "nie".
Na tej podstawie jednak nie można przesądzić o tak poważnym zaburzeniu! Jest to tylko hipotetyczne zmierzenie skłonności socjopatycznych.