radioklinika.pl
Olejek jojoba - właściwości i zastosowanie
Regularnie stosowany olej jojoba wyraźnie poprawia wygląd skóry i włosów. Nawilża i sprawia, że skóra jest gładka i jędrna, a włosy mocne i lśniące. Nie zatyka porów, dlatego polecany jest do każdego typu cery. Sprawdź, jakie są jego właściwości i jak go stosować.
Olej jojoba wytwarzany jest z krzewu Simmondsia Chinensis, który występuje m. in. w Ameryce Południowej, Hiszpanii i Afryce. Choć nazywa się go potocznie olejkiem, w rzeczywistości jest to wosk, który powstaje w wyniku procesu tłoczenia na zimno. Można go używać przez długie lata, ponieważ nie jełczeje. Ponadto szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustego filmu. Cena oleju jojoba to około 20 zł za 50 ml.
Właściwości
Zastosowanie oleju jojoba jest imponująco szerokie, a to wszystko za sprawą cennych składników w nim zawartych:
Fitosterole – stymulują syntezę kolagenu, który odpowiada za jędrność i sprężystość skóry. Opóźniają także procesy rozkładu struktur elastyny w skórze. Mają właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i regenerujące, łagodzą podrażnienia oraz oparzenia słoneczne.
Witamina A – stymuluje wzrost nowych komórek skóry i przyspiesza proces złuszczania martwego naskórka. Pomaga zmniejszyć przebarwienia, przyczynia się do spłycania zmarszczek i opóźnia starzenie się skóry.
Witamina E – osłabia działanie wolnych rodników, które odpowiedzialne są za pojawianie się zmarszczek, redukcję kolagenu i elastyny. Wspomaga proces wiązania cząsteczek wody w komórkach, dzięki czemu skóra jest bardziej nawilżona. Działa przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie się ran i łagodzi podrażnienia.
Witamina F – regeneruje naskórek, ogranicza wydzielanie sebum i łagodzi zmiany trądzikowe. Spowalnia procesy starzenia się skóry i chroni ją przed działaniem czynników atmosferycznych.
(fot. dbajowlosy.pl)
Zastosowanie
Olejek jojoba w przenika w głąb skóry. Nie zatyka porów, nie wywołuje reakcji alergicznych i nie podrażnia skóry – jest przeznaczony do pielęgnacji każdego rodzaju cery. Natłuszcza, nawilża, zmiękcza i chroni skórę przed utratą wody. Łagodzi podrażnienia i niweluje stany zapalne.
Olejek jojoba można stosować np.:
zamiast kremu na noc – po oczyszczeniu twarzy wystarczy nałożyć olejek na skórę twarzy i skórę wokół oczu. Składniki w nim zawarte będą działać całą noc. Właśnie nocą zachodzą procesy regeneracyjne. Rano należy oczyścić skórę z resztek olejku.
Do demakijażu twarzy – można to zrobić przy pomocy wacika nasączonego olejkiem. Inną metodą jest zmieszanie go z olejkiem rycynowym i masowanie twarzy. Następnie usuwamy resztki makijażu za pomocą ręcznika zamoczonego wcześniej w gorącej wodzie.
Do pielęgnacji włosów – zmiękcza je, nadaje połysku, zapobiega ich wypadaniu i rozdwajaniu się końcówek. Po jego użyciu włosy się nie puszą. Wspomaga także walkę z łupieżem i nadmiernie przetłuszczającą się skórą głowy.