Centrum Fitoterapii
Kozłek lekarski - właściwości i zastosowanie
Kozłek lekarski, inaczej waleriana, to zioło często stosowane na uspokojenie i poprawę snu. Ma również działanie rozkurczowe, dlatego używany jest na dolegliwości żołądkowe i bolesne miesiączki. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma kozłek lekarski. Kiedy go stosować?
Kozłek lekarski od lat wykorzystywany jest w medycynie ludowej i konwencjonalnej. Wykazuje przede wszystkim działanie uspokajające i rozkurczające.
Kiedy stosować walerianę?
Na sen i uspokojenie - waleriana obniża aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Zmniejsza napięcie i wywołuje stan odprężenia. Badania wykazują, że korzeń waleriany pomocy jest również w przypadku bezsenności – skraca czas potrzebny do zaśnięcia oraz zapobiega wybudzeniom w ciągu nocy. W medycynie naturalnej przetwory z waleriany stosowane są na ból i zawroty głowy.
Na układ pokarmowy - w medycynie ludowej waleriana stosowana jest jako środek na dolegliwości ze strony układu pokarmowego i układu moczowego. Kozłek lekarski działa rozkurczowo, dlatego używa się go, by złagodzić stany skurczowe żołądka. Zwiększa także wydzielanie soków żołądkowych i śliny.
Na PMS i ból miesiączkowy - waleriana ma właściwości rozkurczowe, dlatego pozwala zmniejszyć ból miesiączkowy. Działa także uspokajająco, dlatego poleca się ją kobietom zmagającym się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Może okazać się również pomocna w walce z objawami menopauzy.
Jak stosować walerianę?
Kozłek lekarski uznawany jest za bezpieczny środek. Musi być jednak stosowany w zalecanych dawkach nie dłużej niż miesiąc. Po tym czasie należy zrobić dwutygodniową przerwę. Aby przygotować napar z waleriany, należy zalać 1 łyżeczkę korzenia kozłka 1 filiżanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem 10-15 minut. Tak przygotowany napój można pić do 3 razy dziennie. Kozłek lekarski dostępny jest również w aptekach pod postacią kropli. Cena to około 8 zł za 100 g.
Fot. Poradnik Zdrowie
Przeciwwskazania i skutki uboczne stosowania waleriany
Waleriany nie można łączyć z:
- lekami przeciwhistaminowymi,
- lekami zwiotczającymi mięśnie,
- środkami uspokajającymi i nasennymi,
- alkoholem,
- lekami przeciwdepresyjnymi.
Z kozłka lekarskiego powinny zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także dzieci do 12. roku życia.
Długotrwałe (dłużej niż miesiąc) lub niewłaściwe (w nadmiernych ilościach) stosowanie waleriany może wywołać działania niepożądane, takie jak:
- bóle głowy,
- zaburzenia wzroku,
- palpitacje serca,
- zaburzenia trawienia,
- nadpobudliwość,
- bezsenność.