Kobieta Gazeta
Szafran – właściwości najdroższej przyprawy świata
Szafran to najdroższa przyprawa świata. Dlaczego jest tak cenny?
Szafran to przyprawa, która znajduje zastosowanie w kuchni, a także w lecznictwie. Pozyskiwany jest z krokusa purpurowego. To mały, fioletowy kwiat z trzema żółtymi znamionami na słupku. To właśnie te znamiona są surowcem roślinnym, z którego pozyskuje się szafran. Potrzeba ich aż około 150 tys., by uzyskać zaledwie 1 kg drogocennej przyprawy. Szafran zbierany i przetwarzany jest ręcznie, co zabiera dużo czasu i wymaga cierpliwości. Wszystko to sprawia, że jest najdroższą przyprawą na świecie. Za dobrej jakości szafran zapłacimy nawet 40 tys. zł za kg. Ze względu na niebywale wysoką cenę, często jest fałszowany - sprzedawane są często mieszanki przypraw, które mają go przypominać.
Szafran ceniony jest na całym świecie. W kuchni arabskiej dodawany jest do potraw z ryżu, kawy czy chleba. W Hiszpanii stanowi składnik tradycyjnej paelli czy fabady. W Polsce przyprawiamy nim ryby i flaki. Szwedzi używają go wypieku Lussekatter. Pasuje także włoskiej panna cotty.
fot. HelloZdrowie
Szafran – właściwości lecznicze
Naukowcy okryli, że szafran posiada szereg substancji zdrowotnych, np. krocynę, która wspomaga leczenie m.in. niepłodności, wrzodów żołądka czy depresji.
Na depresję. Badania wykazały, że stosowanie szafranu zwiększa stężenie serotoniny oraz dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. Jego spożywanie poprawia nastrój i zapobiega jego wahaniom. Dopamina, tzw. "hormon szczęścia" wydziela się w organizmie w różnych sytuacjach - pod wpływem emocji, używek lub gdy uprawiamy sport. Jednak w tych sytuacjach jej poziom rośnie tylko na chwilę, dając krótkotrwałe uczucie zadowolenia. Działanie szafranu utrzymuje się dłużej, powodując trwalsze poczucie szczęścia.
Na napięcie przedmiesiączkowe. Szafran łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Stosowanie przyprawy poprawia samopoczucie, redukuje stres, działa także odprężająco.
Na wrzody. Szafran stosowany jest jako lek na wrzody żołądka. Jego skuteczność potwierdzają badania naukowe. Zawarte w szafranie antyoksydanty łagodzą stany zapalne i redukują stres oksydacyjny.
Na bezpłodność. Z badań wynika, że szafran wspomaga leczeni niepłodności u mężczyzn. Powoduje zwiększenie liczby plemników, wpływa także na ich ruchliwość. Niepłodność u mężczyzn w 40% przypadków spowodowana jest działaniem wolnych rodników. Według naukowców, dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym, szafran może jej zapobiegać.
Na odchudzanie. Szafran redukuje stres, który często jest powodem podjadania między posiłkami. Korzystnie wpływa także na trawienie.
Na ból zębów. Szafran łagodzi bóle zębów. Może być stosowany u niemowląt podczas ząbkowania. Szafranową maść na ból zębów możemy przygotować samodzielnie. Wystarczy połączyć przyprawę z miodem, a następnie wmasować mieszankę w obolałe dziąsła.
Działanie odmładzające. Szafran ma właściwości antybakteryjne. Hamuje działanie i rozwój wolnych rodników, tym samym spowalnia procesy starzenia się organizmu.