Rodzaje humektantów i ich działanie
Humektanty to substancje nawilżające, których głównym zadaniem jest wiązanie i zatrzymywanie wody z otoczenia w warstwie rogowej naskórka oraz w strukturze włosów. Najczęściej są stosowane w kosmetykach do włosów (szamponach, odżywkach) oraz w produktach do pielęgnacji ciała (kremach, balsamach).
Woda źródłem życia, także włosów
Jeżeli Twoją przypadłością są ciągle suche, łamliwe i mało elastyczne włosy, wysuszona skóra - koniecznie poszukaj kosmetyków, które w swoim składzie posiadają humektanty. Pamiętaj jednak, że potrzebują one też innych składników, w tym emolientów, by zatrzymać nawilżenie i zapobiec odparowaniu wody z naskórka. Humektanty działają najlepiej w połączeniu z innymi składnikami, które ułatwiają penetrację i zatrzymują wodę w naskórku. Są to zwykle emolienty oraz proteiny. Kluczem pielęgnacji humektantowej jest równowaga i uzupełnianie się. Dlatego nie można przesadzić z ilością humektantów, ponieważ nasze włosy stracą swoją objętość i zbiją się w nieestetyczne pasma. Do grupy humektantów zalicza się:
- kwas hialuronowy – uzupełnia ubytki w strukturze włosa,
- glicerynę – natłuszcza i nabłyszcza,
- mocznik – regeneruje, nawilża i zmiękcza włosy,
- aloes – dogłębnie nawilża,
- miód – regeneruje i odżywia,
- panthenol – wspomaga produkcję keratyny,
- sorbitol – wygładza i dodaje blasku,
- lecytyna – pielęgnuje włosy poddane rozjaśnieniu.
fot. estyl
Stosowanie humektantów
Jak właściwie je stosować? W pielęgnacji włosów przy użyciu humektantów warto wziąć pod uwagę przede wszystkim pogodę panującą na zewnątrz. Gdy jest ona sprzyjająca, bez problemu można częściej sięgać po tego rodzaju preparaty i stosować je nawet po umyciu głowy. Jednak w sytuacji, gdy pogoda za oknem nie sprzyja, a włosy potrzebują nawilżenia, warto humektanty zastosować przed umyciem włosów.