Owsianka, czyli śniadanie mistrzów – syci i dodaje energii na cały dzień. Wartość odżywczą płatków owsianych trudno przecenić. Sprawdź, dlaczego warto sięgać po nie jak najczęściej.
W rankingu na najbardziej zdrowe produkty na świecie płatki owsiane zajmują 3. miejsce, zaraz po jagodach acai oraz czosnku.
Rodzaje płatków owsianych
Wyróżniamy trzy rodzaje płatków owsianych, które różnią się od siebie sposobem obróbki owsa. Zwykłe płatki owsiane powstają z oczyszczonego i rozgniecionego ziarna i trzeba je gotować ok 10 przed spożyciem. Górskie płatki owsiane to krojone lub łamane ziarna owsa. Natomiast błyskawiczne są najbardziej rozdrobnione i nie wymagają wcześniejszego gotowania. Warto jednak pamiętać, że im bardziej płatki są przetworzone, tym mniejsza jest ich wartość odżywcza.
Dlaczego warto jeść płatki owsiane?
Cenne źródło błonnika – ze wszystkich zbóż to właśnie owies jest najbogatszy w błonnik pokarmowy. Pełne ziarno składa się w 1/3 z błonnika, który pomaga obniżyć poziom cholesterolu, poprawia pracę jelit oraz daje uczucie sytości. W owsie znajdziemy beta-glukan – węglowodan, który tworzy w przewodzie pokarmowym żel powlekający szczelnie śluzówkę przewodu pokarmowego. Działa także jak probiotyk - jest pożywką dla „dobrych” bakterii jelitowych. Ponadto, spowalnia procesy przyswajania cukrów, zapobiegając tym samym cukrzycy typu 2. Wiąże substancje toksyczne i usprawnia ich wydalanie.
fot. Sante
Dobre na odchudzanie - owsianka to śniadanie idealne! Płatki owsiane mają średni indeks glikemiczny i wiele cennych składników odżywczych. To sprawia, że powinny znaleźć się w każdej dobrze zbilansowanej diecie. Szybko i na długo likwidują uczucie głodu, a wszystko to dzięki dużej zawartości błonnika pokarmowego.
Źródło kwasów tłuszczowych - w porównaniu z innymi, zbożami owies zawiera najwięcej tłuszczu, w tym cennych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), których organizm sam nie produkuje. Kwasy te m.in. zapobiegają miażdżycy, odpowiadają za wygląd skóry i wzmacniają układ odpornościowy.
Bogactwo witamin i minerałów – płatki owsiane bogate są w aminokwasy. Zawarta w nich witamina B6 poprawia pamięć i koncentrację. Witamina B1 i kwas pantotenowy zapobiegają przemęczeniu. Witaminy z grupy B, selen i magnez są niezbędne dla zdrowia mózgu i całego układu nerwowego. Ponadto, działają antydepresyjnie. Płatki owsiane to także źródło witaminy E, przeciwutleniacza, który chroni komórki i spowalnia procesy starzenia. Owies zawiera również znaczne ilości flawonoidów.
Zdrowy układ pokarmowy – nie od dziś wiadomo, że spożywanie płatków owsianych ma zbawienny wpływ na działanie układu pokarmowego. Wszystko za sprawą zawartego w nich błonnika, który reguluje pracę jelit, usprawnia procesy trawienne i zapobiega zaparciom. Liczne badania dowiodły, że regularne jedzenie płatków owsianych zmniejsza ilość wchłanianego cholesterolu do krwi. Właśnie dlatego płatki owsiane powinny na stałe zagościć na stołach osób z podwyższonym poziomem cholesterolu.
Komentarze