Nie od dziś wiadomo, że w dużej mierze od jedzenia zależy to, jak się czujemy. Nasze wybory żywieniowe wpływają na funkcjonowanie całego organizmu, również na odczuwanie głodu oraz sytości. Które produkty zwiększają apetyt?
Pewne produkty sycą nas bardziej, inne z kolei mogą zaostrzać apetyt. Jeśli nasza dieta składa się głównie z niskoprzetworzonych produktów i dużych ilości białka, głód nie powinien doskwierać nam często. W ten sposób unikniemy też chęci zjedzenia czegoś słodkiego lub niezdrowego. Jednak niektóre elementy diety sprawiają, że chcemy jeść więcej i więcej. Przedstawiamy kilka produktów żywieniowych, które mogą utrudniać zrzucenie zbędnych kilogramów i przestrzeganie założeń diety redukcyjnej.
fot. Poradnik Zdrowie
Słodzone napoje
Kalorie w postaci płynnej mogą być zdradliwe. Wydaje nam się często, że szklanka soku, w dodatku owocowego, nie może mieć dużo kalorii. Poza tym napoje nie sycą w takim stopniu jak stałe pokarmy, ponieważ nie zawierają błonnika, który zwiększa uczucie sytości po posiłku. Z tego powodu lepszym pomysłem jest zjedzenie całego owocu. Co więcej, słodzone soki i napoje powodują gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi, który równie szybko spada. W rezultacie stajemy się głodni i odczuwamy chęć na „coś słodkiego”.
Słone przekąski
Słone przekąski to słabość wielu osób. Połączenie węglowodanów, tłuszczu i soli sprawia, że gdy już zaczniemy je jeść, ciężko nam przestać. Ponadto kojarzą nam się z przyjemnymi chwilami, np. ze spotkaniami w gronie bliskich osób. Prawie w ogóle nie zawierają błonnika, który odpowiada za uczucie sytości i stabilizuje poziom glukozy we krwi. Niektóre badania pokazują, że chrupanie takich przekąsek sprawia, że mózg uwalnia więcej dopaminy. W konsekwencji trudno nam się od nich ,,oderwać”. Sól w nich zawarta dodatkowo wzmaga pragnienie, które często mylone jest z uczuciem głodu.
Kawa
Większość z nas nie wyobraża sobie poranka lub rodzinnego spotkania bez filiżanki kawy. Kofeina pomaga nam stanąć na nogi, dodaje energii i poprawia koncentrację. Okazuje się jednak, że kawa może zwiększać ochotę na sięgnięcie po coś słodkiego. Gdy jemy ciasto popijając je kawą, wydaje nam się ono mniej słodkie. W efekcie zjemy go więcej.
Słodkie przekąski
Cukier i wysokoprzetworzona żywność może zwiększać apetyt, ponieważ powoduje wzrost poziomu glukozy. Takie wahania cukru we krwi wywołują uczucie zmęczenia, rozdrażnienie i głód. Słodki batonik doda energii tylko na chwilę. Lepiej zastąpić go np. owsianką, której naturalnej słodyczy dodadzą świeże owoce i miód. Taki słodki posiłek sprawi, że będziemy odczuwać sytość przez kilka godzin.
Białe pieczywo
Do produkcji białego pieczywa używana jest mąką oczyszczona z powłok naturalnie okrywających nasiona zbóż, czyli otrębów, które są cennym źródłem sycącego błonnika. Oprócz tego ma wysoki indeks glikemiczny, co skutkuje szybkim wzrostem poziomu insuliny we krwi.
Komentarze