Zapalenie dziąseł dotyczy praktycznie każdego, niezależnie od wieku. Spowodowane jest zwykle zbyt powierzchownym myciem zębów, przez które bakterie rozwijają się i przenoszą wraz z śliną na płytkę nazębną. Stąd już prosta droga do demineralizacji powierzchni zębów i tworzenia się złogów powodujących krwawienia i dekonstrukcję uzębienia.
Skąd to się wzięło?
Do przyczyn zapalenia dziąseł można zaliczyć brak elementarnej higieny jamy ustnej, ale także nieprawidłowe szczotkowanie. Problemy w obrębie uzębienia mogą także spowodować inne choroby, zwykle nawet nie powiązane z obrębem ust i żuchwy, np. białaczka czy bulimia. Brak witamin z grup B i C mogą również pogorszyć stan jamy ustnej.
Zła dieta = problem
Pierwsze objawy zapalenia dziąseł pojawiają się najczęściej po 3 tygodniach nawarstwiania się kamienia nazębnego. Może towarzyszyć mu nadwrażliwość na temperaturę jedzenia, zaczerwienienie, obrzęk, suchość w ustach i rozchwianie zębów. Warto dbać o odpowiednią dietę, która nie dopuści do rozwoju choroby. Niedobory żywieniowe, diety odchudzające i inne niesprawdzone „diety cud” mogą nasilić objawy choroby bądź do niej doprowadzić.
Fot. PerioCenter.pl
Zapalenie dziąseł należy do jednych z bolesnych chorób jamy ustnej.
Ziołowa ulga
W celu elimancji zapalenia dziąseł, należy wubrać się do stomatologa, który oceni stan uzębienia i przeprowadzi profesjonalne usuwanie nagromadzonego kamienia. Jeśli ból przy szczotkowaniu jest dokuczliwy, warto wymienić szczoteczkę na miękką i wykonywać ruchy wymiatające, zamiast szorujące. Jeżeli termin wizyty u dentysty stomatologa jest odległy, to warto skorzystać z naparów, które można przygotować samodzielnie w domu. Zbawienny wpływ będzie miała szałwia, rumianek, kora dębu. Należy jednak pamiętać, że pomimo stosowania ziół na zapalenie dziąseł, należy bezzwłocznie udać się na zabieg oczyszczania uzębienia!
Komentarze