Suche skórki na twarzy są problemem estetycznym, ale mogą być również objawem choroby skóry. Nie da ich się zakryć nawet pod makijażem! Jak skutecznie można ich się pozbyć?
Problem całej twarzy
Tak zwane "suche skórki" to nic innego jak łuszczące się drobne fragmenty naskórka twarzy, które wyglądają źle i utrudniają wykonanie makijażu. Zazwyczaj obejmują okolice nosa, oczu, brody lub czoła. Skąd się biorą? Co jest ich przyczyną? U wielu osób świadczą one o odwodnieniu organizmu, zbyt małej ilości tłuszczów nienasyconych w diecie, przesuszeniu spowodowanym pogodą albo klimatyzacją. Mogą stanowić także objaw choroby skóry, szczególnie jeśli łuszcząca i odstająca od twarzy skóra przybiera formę plam rumieniowo-złuszczających. W takiej sytuacji suche skórki na twarzy mogą stanowić objaw m. in.:
- łuszczycy,
- atopowego zapalenia skóry,
- egzemy.
Jeżeli objawom tym dodatkowo towarzyszy uporczywe uczucie swędzenia skóry, może być to również oznaką reakcji alergicznej. We wszystkich tych przypadkach konieczna jest wizyta u dermatologa, który zaproponuje nam odpowiednią metodę leczenia skóry.
fot. Wizaż
Kluczem do zwalczenia suchych skórek jest właściwa pielęgnacja, obejmująca także oczyszczanie i dobór odpowiednich kosmetyków do makijażu. Zobacz, jakie produkty pomogą ci pozbyć się tego problemu.
- Oczyszczanie - zdecydowanie należy unikać w tym przypadku kosmetyków na bazie alkoholu, mydła oraz detergentów. To składniki, które mogą tylko dodatkowo wysuszyć skórę. Lepiej sprawdzą się delikatne płyny myjące o właściwościach nawilżających.
- Nawilżanie - niezbędnym kosmetykiem będzie tutaj dobry krem na suche skórki, który powinien mieć skuteczne właściwości nawilżające i natłuszczające. Jaki krem na suche skórki wybrać? Najlepiej taki, który w swoim składzie będzie zawierał: masło karite, olejek jojoba, wosk pszczeli, kwas hialuronowy, witaminę A+E, mocznik, olejek arganowy czy olejek różany.
- Złuszczanie - aby zlikwidować suche skórki, trzeba pomóc skórze w pozbyciu się martwych komórek, które się łuszczą. Dzięki temu cera stanie się gładka i odzyska ładny koloryt i zdrowy wygląd. Pomoże nam w tym np. delikatny peeling.
Ostatni krok to makijaż. On również ma ogromny wpływ na proces powstawania suchych skórek. Żeby się ich pozbyć, przynajmniej na jakiś czas należy zrezygnować z podkładów matujących, które wysuszają skórę. Lekkie, nawilżające podkłady o jedwabistej konsystencji, które pielęgnują skórę będą doskonałym rozwiązaniem!
Komentarze