Dieta ma bezpośredni wpływ na to, jak się czujemy. Nie da się niezdrowo jeść i jednocześnie być pełnym energii, zdrowym człowiekiem. Dokonanie zmian w jadłospisie może wydawać się trudne, dlatego zacznij małymi krokami i zobacz, co się stanie.
Słodka bułka na śniadanie, burger na obiad i paczka chipsów wieczorem – brzmi znajomo? Zobacz, jak małe zmiany w diecie robią dużą różnicę.
Zacznij od małych zmian!
Zamień białe pieczywo na pełnoziarniste
Polacy uwielbiają pieczywo. Biały chleb, bułki i rogaliki to nieodłączny element diety wielu z nas. Ale to, jaki rodzaj pieczywa wybierzemy, może mieć spory wpływ na nasze zdrowie. To pełnoziarniste zawiera więcej błonnika pokarmowego (który syci na długo i reguluje pracę jelit) oraz składników, takich jak witaminy z grupy B i E, żelazo, magnez, wapń, miedź, cynk (które m.in. wpływają na pracę układu nerwowego). Oprócz tego ma niższy indeks glikemiczny, a co za tym idzie, nie powoduje nagłego wzrostu stężenia glukozy we krwi, co ma miejsce w przypadku białego pieczywa. Taka mała zmiana może uchronić nas przed cukrzycą, chorobami jelit i schorzeniami układu krążenia. Dowiedz się, które zboża są najzdrowsze.
fot. Dietetycy.org
Biały ryż i makaron zastąp brązowymi
Podobnie jak w przypadku pieczywa, brązowy makaron i ryż, a także kasze to bogactwo różnorodnych składników odżywczych, których te białe są pozbawione. Pełnoziarniste produkty są dobrym źródłem węglowodanów złożonych, które rozkładają się wolniej, nie powodując gwałtownych skoków insuliny. Witaminy z grupy B, żelazo, magnez, miedź, potas i cynk w nich zawarte wspomagają pracę wątroby, układu nerwowego i mózgu, poprawiają kondycję włosów skóry i paznokci, a także wspierają pamięć i koncentrację.
Zamiast słodyczy wybierz orzechy
Gdy poczujemy głód i spadek energii, często wybieramy słodycze z nadzieją, że dodadzą nam energii. Efekt jest jednak krótkotrwały, a wraz z batonikiem nie dostarczamy niczego, oprócz pustych kalorii. W takich momentach lepiej sięgnąć po orzechy i suszone owoce, np. śliwki, morele, daktyle czy figi. Choć są kaloryczne, zapewnią nam dużą dawkę białka, błonnika, magnezu, potasu, kwasu foliowego i witaminy E. Szybko nasycą, a ochota na czekoladę minie w mgnieniu oka.
fot. Wapteka
Te proste zmiany już po kilku tygodniach przyniosą efekty w postaci lepszego samopoczucia i wyglądu!
Komentarze