Każdy z nas jest inny, dlatego dieta powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb organizmu. Specjaliści do spraw żywienia przekonują jednak, że istnieje kilka produktów, które powinny znaleźć się w każdej diecie. O które z nich chodzi?
TOP 6 produktów
Pomidory
Pomidory wykazują działanie antynowotworowe, zapobiegają miażdżycy, wspomagają trawienie i korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego. Dzięki dużej zawartości witaminy C wzmacniają układ immunologiczny. poprawiają odporność. Dostarczają także dużych ilości witaminy E, beta-karotenu, witamin z grupy B, PP oraz K. Są źródłem żelaza, magnezu, potasu oraz wapnia. Do tego zawierają niewiele kalorii - 100 gramów to zaledwie 18 kcal.
Szpinak
Szpinak to bogactwo przeciwutleniaczy: beta karotenu, luteiny i zeaksantyny. W jego zielonych liściach znajdziemy też foliany oraz witaminy C, E, A oraz K. Zawarty w szpinaku błonnik pokarmowy wspomaga prawidłową pracę układu pokarmowego. Regularne spożywanie szpinaku zmniejsza stres oksydacyjny, niweluje ryzyko rozwoju miażdżycy i nadciśnienia tętniczego, a duże ilości błonnika wspierają prawidłowe trawienie. Oprócz tego jest niskokaloryczny - 100 g dostarcza jedynie 22 kalorie.
fot. Rodzina Zdrowia
Płatki owsiane
Płatki owsiane stanowią bogactwo witamin i minerałów, takich jak potas, wapń, magnez czy żelazo. Ponadto, zawierają beta-glukany, które regulują gospodarkę węglowodanową i lipidową. Płatki owsiane wspomagają pracę jelit, a to wszystko dzięki dużym ilościom błonnika pokarmowego. Dodatkowo wspierają zdrowie układu sercowo-naczyniowego - zmniejszają ilość wchłanianego cholesterolu do krwi.
Siemię lniane
To polskie superfoods, często porównywane do nasion chia. Te drobne ziarenka to prawdziwa skarbnica kwasów tłuszczowych omega-3, które doskonale wpływają na pracę serca. Wykazują działanie przeciwzapalne, a zawarte w nich sterole roślinne chronią komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Siemię lniane dostarcza także spore ilości wapnia, miedzi, cynku, selenu i witamin: E, K, C oraz tych z grupy B.
fot. TVN Zdrowie
Jagody
Jagody to jedno z najlepszych źródeł antyoksydantów. Zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się organizmu, mutacjom DNA i rozwojowi takich chorób, jak nowotwory, choroba niedokrwienna serca, miażdżyca, cukrzyca czy choroba Alzhaimera.
Ziarna
Orkisz, żyto, owies czy jęczmień – stanowią świetne źródło węglowodanów złożonych, są bogate w błonnik i inne substancje odżywcze. Węglowodany stanowią główne źródło energii dla organizmu, dlatego nie powinno ich zabraknąć w diecie.
fot. Portal Spożywczy
Już Hipokrates mawiał: Niech jedzenie będzie twoim lekarstwem. Warto zastosować tę myśl w swoim życiu i włączyć do diety powyższe produkty jak najszybciej.
Komentarze