Elements envato
Koniec z kolką przy bieganiu
Czy nawet spokojny trucht może być przyczyną nagłego bólu w okolicy brzucha? Kolka wysiłkowa może dotknąć początkowych biegaczy, jak i doświadczonych sportowców. Często zdarza się, że jej atak oznacza koniec treningu lub jego dłuższą przerwę.
Kolka wysiłkowa: czy jest się czym martwić
Najczęściej sama kolka wysiłkowa jest niegroźna i nie wymaga wizyty u lekarza. Nie zmienia to jednak faktu, że jej wystąpienie może budzić wiele niepewności. Łapie ona bowiem nagle i jest silnym, przeszywającym bólem. Często zmusza ona biegacza do zatrzymania się, a czasem nawet do zrezygnowania z dalszego treningu. Jest to jednak dość powszechna przypadłość, która może dotknąć każdego!
(fot. Echo Dnia )
Przyczyny kolki
Lekarze nie są w stanie stwierdzić jednej przyczyny występowania kolki Wielu z nich jednak jest zdania, że jest to nic innego, jak skurcz przepony. Może do niego dojść na wskutek nieodpowiedniego dotlenienia w trakcie ćwiczeń. Do innych przyczyn pojawienia się kolki wysiłkowej możemy zaliczyć:
- tłustą i ciężkostrawną dietę,
- trening chwilę po posiłku,
- niektóre schorzenia (jak np. owrzodzenie błony śluzowej żołądka),
- płytki oddech prowadzący do niedotlenienia,
- astmę,
- zbyt duży wysiłek i przyśpieszony oddech.
Kiedy warto udać się do lekarza z kolką? Na pewno wtedy, gdy występuje ona często, niemal przy każdym wysiłku. Jej częste nawroty i duże nasilenie bólu może być pierwszym znakiem ostrzegawczym, który wymaga wizyty u lekarza.
Czy można uniknąć kolki wysiłkowej
Niektórzy trenerzy personalni i doświadczeni sportowcy są zdania, że posiłek zjedzony na 1-3 godziny przed biegiem może zmniejszyć częstotliwość występowania kolki wysiłkowej. Pomóc może również wzmocnienie mięśni brzucha i przepony. Jednak nawet zastosowanie wszystkich tych porad nie oznacza, że kolka więcej nie wystąpi. Czasem jest to niezależne od nas. Czy można coś zrobić, kiedy kolka już się pojawi? Przedstawiamy kilka porad.
- Przy pojawieniu się bólu nigdy nie siadaj i nie kucaj! Zamiast tego zatrzymaj się i spróbuj wykonać kilka skłonów przy jednoczesnym wciągnięciu brzucha.
- Rozmasuj obolałe miejsce: naciskaj na nie i ugniataj, oddychając głęboko.
- Nie próbuj kontynuować biegu w dotychczasowym tempie. Jeśli nie chcesz się zatrzymywać, znacznie zwolnij. Pilnuj przy tym oddechu! Pilnuj, by wydech pojawił się w momencie, kiedy noga przeciwna do wystąpienia kolki dotyka podłoża. Kontynuowanie kontrolowanego oddechu pomoże Ci złagodzić ból do minimum!