Lecznicze właściwości cebuli były wykorzystywane już setki lat temu. Obecnie jest to jedno z najbardziej popularnych warzyw. Nie wszyscy są jej zwolennikami, jednak cebula ma wiele odmian, które różnią się nie tylko kolorem, ale również natężeniem smaku, dlatego każdy znajdzie w niej coś dla siebie!
Pochodzenie cebuli
Cebulę znali już starożytni Grecy i Rzymianie. Uprawiano ją również w Chinach i Indiach, jednak jej dokładne pochodzenie nie jest do końca znane. Cebula należy do rodziny amarylkowatych, podobnie jak czosnek. Obecnie jest uprawiana na całym świecie, ze względu na nieduże wymagania temperaturowe oraz glebowe. Dodatkowo ma wiele zastosowań zarówno w kuchni jak i w medycynie, dlatego jest pożądana i uwielbiana przez miliony.
Właściwości lecznicze
Cebula ma wiele składników odżywczych, a co za tym idzie wspomaga prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jest bogatym źródłem antyutleniaczy, witaminy A i witamin z grupy B, C, E, K, PP, fosforu, wapnia, żelaza, magnezu, krzemu, cynku oraz selenu. Ma pozytywny wpływ między innymi na:
- prawidłowe wydzielaniu moczu,
- usuwanie nadmiaru wody z organizmu, dlatego polecana jest osobom chorującym na artretyzm i reumatyzm,
- zwiększenie odporności,
- zwiększenie apetytu, poprzez wydzielanie soków trawiennych,
- korzystne działanie na skórę, jest stosowana zarówno w leczeniu ran, ale również daje ulgę po ugryzieniu owadów,
- zmniejszenie poziomu cukru we krwi oraz pozwala zmniejszyć dawkę insuliny, dzięki czemu mogą po nią sięgać osoby chore na cukrzycę,
- zmniejszenie ciśnienia krwi.
Cebula jest źródłem wielu witamin i minerałów, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie, a jednocześnie jest niskokaloryczna. Jedno średniej wielkości warzywo (ok.100 gram) zawiera jedynie 40 kalorii! Jest to kolejny powód, aby włączyć cebulę do swojej codziennej diety.
fot. Gazeta Zdrowie
Miażdżyca i problemy z przepływem krwi
Oprócz właściwości wspomagających organizm, cebula jest ważnym elementem w leczeniu poważnych chorób. Jedną z nich jest miażdżyca, spowodowana osadzaniem się na ściankach naczyń krwionośnych nadmiaru cząsteczek cholesterolu. Cebula zawiera naturalne składniki, które zapobiegają tworzeniu się zakrzepów krwi, a przy tym rozbija istniejące już zatory powstające w żyłach.
Ponadto jedzenie cebuli regularnie powoduje obniżenie cholesterolu LDL, który ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka, a wzrost cholesterolu HLD, który jest dobry i niezwykle ważny dla naszego organizmu.
Kto nie powinien sięgać po cebulę?
Pomimo wielu zalet, cebula nie jest warzywem, które powinien jeść każdy. Odradza się jej spożywanie osobom, u których zdiagnozowano ciężkie choroby nerek lub wątroby. Zapalenie jelit oraz inne choroby układu pokarmowego również są przeciwwskazaniem. Astmatycy powinni zachować ostrożność przy stosowaniu cebuli, ze względu na mocny zapach, który może wywoływać ataki astmy. U osób, które cierpią na zgagę, cebula może przyczynić się do nasilenia nieprzyjemnych objawów.
Cebula to wyjątkowe warzywo pod wieloma względami. Dzięki swojej niskiej cenie i łatwej uprawie jest dostępna dla wszystkich, a przy tym posiada szereg właściwości, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jednak warto zachować zdrowy rozsądek i pamiętać o tym, że nie zawsze więcej znaczy lepiej. Dlatego należy dostosować ilość spożywanego warzywa do całej diety.
Na pytanie, czy cebula jest zdrowa, możemy śmiało odpowiedzieć, że jak najbardziej!
Komentarze