Szparagi to warzywa smaczne, niskokaloryczne, ale przede wszystkim niezwykle zdrowe. Ze względu na liczne składniki odżywcze, od lat królują w rankingach najzdrowszych produktów. Dlaczego warto jeść szparagi jak najczęściej?
Szparagi – wartości odżywcze i właściwości zdrowotne
Szparagi zawierają duże ilości wapnia, potasu, magnezu, selenu, kwasu foliowego i witaminy K. Oprócz tego są źródłem składników bioaktywnych, takich jak błonnik (rozpuszczalny i nierozpuszczalny), liczne polifenole (głównie rutyna i kwercetyna), antocyjany, a także saponiny. Wszystkie te związki wykazują pozytywny wpływ organizm.
Błonnik:
- wspomaga trawienie i pracę jelit,
- zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2,
- obniża poziom cholesterolu,
- chroni przed nowotworami jelita grubego.
A jak działają polifenole, antocyjany i saponiny?
fot. Wszystko o jedzeniu
Działają przeciwnowotworowo
Saponiny zawarte w szparagach wykazują działanie antynowotworowe. Wykazano również, że zmniejszają ruchliwość komórek raka piersi. Jednak działanie to dotyczy ekstraktów ze szparagów o wysokim stężeniu substancji aktywnych, a nie spożywania szparagów. Nie oznacza to, że jedzenie szparagów nie przynosi podobnych efektów. Z pewnością zawarte w nich przeciwutleniacze łagodzą stany zapalne, zapobiegają uszkodzeniom DNA, a tym samym rozwojowi nowotworów.
Zapobiegają cukrzycy
Szparagi mogą zapobiegać rozwojowi cukrzycy typu 2 i wspomagać jej leczenie poprzez obniżenie poziomu glukozy we krwi, zwiększenie wrażliwości komórek na insulinę i redukcję produkcji tego hormonu przez trzustkę.
Chronią serce
Bogate w polisacharydy szparagi regulują gospodarkę lipidową, obniżają poziom cholesterolu oraz trójglicerydów, a ich włączenie do diety może pomóc zapobiegać chorobom układu sercowo-naczyniowego, takim jak nadciśnienie tętnicze.
Jak jeszcze działają szparagi?
Liczne związki zawarte w tych warzywach:
- pomagają w walce z bezsennością,
- zapobiegają infekcjom układu moczowego,
- są naturalnym afrodyzjakiem,
- chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników,
- działają przeciwzapalne,
- regulują mikrobiotę jelitową,
- wzmacniają odporność,
- działają przeciwstarzeniowo.
Jak przyrządzić szparagi? Łapcie przepisy na pyszne dania ze szparagami w roli głównej.
Komentarze