Agar to produkt doskonale znany przede wszystkim weganom. Stanowi doskonały zamiennik tradycyjnej żelatyny. Jak stosować agar? Czy jest bezpieczny dla zdrowia?
Agar znany jest pod nazwą agar-agar i oznaczany symbolem E406. To naturalny środek żelujący pozyskiwany z krasnorostów. Występuje w postaci proszku, granulatu lub płatków. Rozpuszcza się w temperaturze minimum 85 st. C, a pęcznieje, gdy ochłodzi się do 40-50 st. Po schłodzeniu nabiera konsystencji żelu.
W zimnej wodzie i alkoholu nie rozpuszcza się wcale. Agar stanowi alternatywę dla żelatyny. Używa się go przy produkcji konfitur, marmolady, dżemów, lodów, jogurtów, żelków, galaretek czy parówek.
Agar – właściwości
Agar jest źródłem białka, błonnika, witaminy K i E oraz minerałów: wapnia, sodu, magnezu, żelaza, potasu, cynku, fosforu i jodu. Znajdziemy w nim także witaminy z grupy B - kwas foliowy i pantotenowy oraz ryboflawinę. Substancja jest niskokaloryczna. Łyżeczka waży około 3 g i dostarcza 26 kcal. Agar pęcznieje w przewodzie pokarmowym, z tego względu pobudza perystaltykę jelit. Może być również stosowany jako środek łagodnie przeczyszczający.
fot. Interia
Agar – zastosowanie
Agar ma właściwości żelujące, stabilizujące oraz zagęszczające. Najczęściej używa się go jako dodatku do żywności, ale znalazł także zastosowanie w kosmetyce. W przemyśle spożywczym wykorzystuje się go do zagęszczania gotowych dań, produkcji słodyczy, służy do przygotowywania kremów do ciast, zagęszcza się nim sosy i zupy.
Szczególnie popularny jest w kuchni wegańskiej. Przy jego użyciu weganie mogą przygotowywać galaretki czy inne desery, w których z powodzeniem zastępuje żelatynę wieprzową. Jest bezbarwny, nie ma smaku i zapachu. W kosmetyce agar stanowi składnik pianek do golenia, żeli pod prysznic, kremów oraz kosmetyków do stylizacji włosów.
Czy agar jest zdrowy?
Agar jest jednym z najzdrowszych, naturalnych zagęstników. Zawiera błonnik, witaminy oraz liczne minerały. Przeciwwskazaniem do stosowania jest alergia pokarmowa na glony. Stosowany w odpowiednich ilościach nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.
Niezależnie od tego, czy jesteś weganem, czy chcesz po prostu spróbować czegoś nowego - agar będzie świetną alternatywą dla tradycyjnen żelatyny.
Komentarze