Porcję warzyw powinniśmy wkomponować w każdy posiłek – oprócz tego, że świetnie smakują, dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Które z nich według naukowców są najzdrowsze?
Najzdrowsze warzywa
Rukiew wodna
Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób i Prewencji oficjalnie uznało rukiew wodną najzdrowszym warzywem na świecie. Według naukowców z Uniwersytetu w Ulster, dzięki substancjom o nazwie izotiocyjaniany, hamuje ona namnażanie komórek rakowych i chroni przed nawrotem nowotworu.
Oprócz tego opóźnia proces starzenia się skóry, a swoje odmładzające właściwości zawdzięcza beta-karotenowi, witaminom C i E. Dzięki dużej zawartości witaminy C podnosi odporność organizmu. Ponadto działa żółciopędnie, wykrztuśnie, antybakteryjnie, przeciwzapalnie, obniża poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi.
fot. Fajny Ogród
Brokuł
Sulforafan, silny przeciwutleniacz zawarty w brokułach hamuje powstawanie nowotworowych mutacji DNA. Związki zawarte w warzywie chronią przed wrzodami żołądka i dwunastnicy. Są źródłem potasu, który udrażnia naczynia i obniża ciśnienie krwi. Duże ilości witaminy C korzystnie wpływają na stawy (jest ona niezbędna do wytwarzania kolagenu). Zawierają także luteinę, która chroni narząd wzroku m.in. przed wystąpieniem zwyrodnienia plamki żółtej.
Rzepa
Zawarte w rzepie przeciwutleniacze również wykazują działanie antynowotworowe. Poza tym rzepa jest bogata w błonnik, który wspomaga trawienie, zapobiega zaparciom i przyspiesza metabolizm. Rzepa jest także źródłem fitoncydów, które działają podobnie do antybiotyków i hamują rozwój wielu chorób. Rzepa zawiera również witaminę C, A i K, które działają przeciwzapalnie i wzmacniająco.
fot. gazeta zdrowie
Jarmuż
Podobnie jak brokuły, jarmuż jest skarbnicą sulforafanu, który wykazuje działanie antynowotworowe. Zawarte w nim karotenoidy hamują procesy oksydacyjne, tym samym zapobiegają mutacjom DNA. Jest też źródłem chlorofilu o działaniu przeciwutleniającym i wspomagającym naturalne procesy detoksykacji organizmu. Jarmuż jest także skarbnicą witaminy K, potasu, wapnia i beta-karotenu.
Burak czerwony
Właściwości leczniczych tego warzywa jest wiele – zapobiega infekcjom i przeziębieniom, reguluje gospodarkę wodną organizmu, usprawnia pracę układu pokarmowego, usuwają toksyny z organizmu i wspomaga pracę układu krwionośnego. Znajdziemy w nim błonnik, kwas foliowy, witaminy A, B6, B12 oraz C, wapń i magnez. Związki wchodzące w skład buraka, mają właściwości przeciwutleniające. Składniki w nim zawarte łagodzą również dokuczliwe objawy menopauzy.
fot. Mrs.Sporty
Nie przepadasz za rzepą, a na widok jarmużu masz ciarki? Nic straconego! Wszystkie warzywa są zdrowe, dlatego już dzisiaj zjedz ich świeżą porcję.
Komentarze