Amarantus, inaczej szarłat, to jeden z najstarszych gatunków zboża o niezwykle wysokiej wartości odżywczej. Jakie ma właściwości?
Amarantus, w porównaniu z tradycyjnymi pszenicą żytem czy ryżem, jest dużo bardziej odżywczy. Zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, zdrowe tłuszcze, duże ilości błonnika i minerałów. Nie znajdziemy w nim glutenu, dlatego może znaleźć się w diecie osób cierpiących na celiakię. Na sklepowych półkach dostępne są różne produkty z amarantusa: popping (amarantus ekspandowany), płatki, mąka czy olej.
Amarantus – wartości odżywcze i właściwości lecznicze
Amarantus charakteryzuje się wysoką zawartością białka, które zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm nie syntetyzuje i należy dostarczać je z pożywieniem. Ziarna amarantusa są bogate w wapń, żelazo i mangan. 100 g zboża dostarcza około 370 kcal, 14 g białka, 7 g tłuszczu i 65 g węglowodanów.
Jakie właściwości lecznicze ma amarantus? Składniki w nim zawarte:
- obniżają poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi,
- hamują biosyntezę cholesterolu w wątrobie,
- wspomagają pracę serca,
- działają przeciwzapalnie,
- zapobiega rozwojowi miażdżycy,
- spowalniają procesy starzenia się organizmu,
- działają grzybobójczo,
- hamują wchłanianie kwasów żółciowych,
- wspomaga detoksykację organizmu,
- zapobiegają zastojowi żółci,
- regulują pracę jelit,
- przyspieszają przemianę materii,
- wspomagają pamięć i koncentrację,
- niwelują stres i zmęczenie,
- chronią przed promieniowaniem gamma.
fot. WP abcZdrowie
Amarantus – jak jeść?
Nasiona amarantusa mają żółtą lub jasnobrązową barwę oraz lekko orzechowy smak. Jak gotować amarantus? Ziarno należy wcześniej przepłukać i wsypać do gotującej się wody. Czas przygotowania wynosi około 15 minut. Amarantus z powodzeniem zastąpi kasze, ryż czy ziemniaki. Warto dodawać go także do zup czy deserów.
Nasiona amarantusa możemy znaleźć w składzie ciast, kaszek dla dzieci, chleba, gotowych mieszanek musli czy jogurtów. W sprzedaży dostępny jest również amarantus ekspandowany, który przypomina ryż preparowany. Z kolei olej z amarantusa, dzięki obecności skwalenu, fitosteroli i witaminy E, ma silne właściwości przeciwutleniające. Spożywa się go na zimno, np. jako dodatek do sałatek.
Komentarze