Śpij spokojnie. Część 1.
Sen to zdecydowanie jedna z najważniejszych rzeczy w naszym cyklu dobowym. Nic dziwnego. W końcu to podczas tych kilku godzin nasz organizm odpoczywa i regeneruje się. Jednak nie zawsze sen przynosi wytchnienie. Zdrowy sen jednak często utrudniają nam "sprawy życia codziennego". Stres w pracy, problemy w związku, problemy dzieci w szkole i masa innych, zazwyczaj drobiazgów, które uporczywie zaprzątają nam myśli - to wszystko zakłóca nam pełny, dobroczynny sen. By tego uniknąć można sięgnąć po naturalne rozwiązania, tak jak nasi przodkowie. Tych pięć ziół pomoże ci zasnąć i spać spokojnie. Być może pomoże znaleźć Ci też sposoby na inne problemy.
1. Waleriana
To zioło inaczej jest zwane koziołkiem lekarskim. Naturalnie występuje na terenach wilgotnych, najczęściej rośnie w pobliżu rzek i jezior. Ciekawostką jest to, że roślina rośnie bardzo wysoka, sięga nawet do dwóch metrów wysokości.
Z kłącza (podziemne łodygi i korzeń) od dawna korzysta się w medycynie naturalnej i konwencjonalniej. Roślina ta pomaga pozbyć się niepokoju, łagodzi napięcie i odpręża, dzięki czemu poprwia jakość snu. Oprócz właściwości uspokajających waleriana posiada właściwości lecznicze, m. in. działa rozkurczowo, dlatego można po nią sięgać nie tylko podczas próby zaśnięcia, ale także podczas dolegliwości żołądkowych czy bolesnych miesiączek.
Warto jednak pamiętać, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób walerianę suszymy. Powyżej 35 stopni Celcjusza koziołek lekarski traci swoje zdrowotne właściwości. Dlatego trzeba szukać suszarni z temperaturą niższą.
2. Chmiel
Rośnie podobnie jak winogrona, bo na pnączach i podobnie jak waleriana uwielbia wiglotny klimat, z tymże łatwiej zanleźć będzie go w lesie niż nad zbiorkiem wodnym. Jego właściowści natomiast ukryte są w kwiatostanie, czyli szyszkach.
Roślina ta od razu na myśl przywodzi piwo. Nic dziwnego skoro to szyszki chmielowe są jednym z głównych, a wręcz niezbędnym składnikiem wykorzystywanych przy jego produkcji. Dzięki gorzkim kwasom - lupolonowi i humulonowi, chmiel posiada właściwości usypiające i uspokajające. Co z kolei przekłada się na łatwiejsze zasypianie. Zresztą wiadomo to nie od dziś, już w starożytności ceniono jego właściwości, a z czasem odkrywano coraz więcej jego zastosowań (w końcu ma aż około 150 różnych substancji aktywnych). Nasze babki na przykład robiły płunkanki z chmielu, żeby wzmocnić swoje włosy. Gdzie ponadto może być wkorzystany? Choćby w łagodzeniu objaw menopauzy takich jak uderzenia gorąca czy zmiany nastrojów, zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego, ma bardzo silne działanie moczopędne i przeciwbakteryjne, co jest ważne dla panów i ich prostaty oraz osób, które mają problem z powracającymi infekcjami układu moczowego.
Nie został on jednak dokładnie przebadany, dlatego kobiety w ciąży powinny się go wystrzegać nie tylko w formie piwa, ale także każdej innej.