Wiele osób, nawet młodocianych ma poważne problemy z używkami. Choć zazwyczaj są to papierosy oraz alkohol, niestety coraz częściej sięgają one po środki odurzające. Wpływ na to ma głównie coraz łatwiejszy dostęp do nich, w dodatku jeszcze do niedawna częściowo usankcjonowany przez państwo. Dopalacze – bo o nich mowa – można było kupić legalnie w sklepach, co zaowocowało znacznym przyrostem osób, które popadły w uzależnienie. Środki te nadal są łatwo dostępne, choć handel nimi przeniósł się do sieci. Osoby uzależnione nie są jednak pozostawione same sobie – istnieją specjalne ośrodki, które pomagają w detoksykacji organizmu oraz leczeniu. Na czym ono polega?
- Co to są dopalacze?
- Uzależnienie – objawy
- Detoks – przebieg leczenia
Co to są dopalacze?
Substancje psychoaktywne, które nie zostały sklasyfikowane jako narkotyki, nazywamy dopalaczami. Mają one podobne działanie, jak słabe narkotyki: poprzez oddziaływanie na układ nerwowy powodują omamy i halucynacje, zwiększają również przypływ energii oraz poprawiają nastrój. Występują w postaci mieszanek, które można spalać w kadzidełkach lub fajkach, jako tabletki lub proszek, a także jako aktywna warstwa papieru, którą można polizać. Dopuszczenie ich do obrotu spowodowało znaczne zwiększenie ich użycia, a co za tym idzie powstanie sporej grupy osób uzależnionych. Warto przy tym zauważyć, iż środki te szczególnie dużą popularność zdobyły wśród osób bardzo młodych, uczniów szkół średnich a nawet podstawówek.
Uzależnienie – objawy
Sporo dopalaczy ma podobne działanie jak miękkie narkotyki – marihuana czy haszysz. Niestety, uzależniają one równie szybko. Już po kilku tygodniach regularnego zażywania dopalaczy u osób, które na kilka dni je odstawią pojawiają się objawy zespołu abstynencyjnego: drżenie rąk, duże wahania ciśnienia tętniczego, potliwość, duszności, stany lekowe i depresyjne. Trzeba pamiętać, że środki wchodzące w skład dopalaczy zmieszane z alkoholem lub popularnymi napojami energetycznymi przyspieszają uzależnienie, jednocześnie wywołując niekorzystne efekty uboczne, takie jak udar mózgu, zawał serca czy śpiączkę. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze skierowanie osoby uzależnionej do odpowiedniej placówki (takiej jak DetoksFenix.pl) gdzie znajdzie ona fachową pomoc, pozwalającą na powrót do normalnego życia.
Detoks – przebieg leczenia
Detoks po dopalaczach w ośrodku DetoksFenix zaczyna się od przeprowadzenia wywiadu lekarskiego. Ma on na celu ustalenie jakie środki psychoaktywne doprowadziły pacjenta do uzależnienia, ale także ocenę stanu organizmu oraz przeprowadzenie badań biochemicznych i toksykologicznych. Analiza wszystkich otrzymanych w ten sposób informacji pozwala na przyjęcie odpowiedniej strategii leczenia pacjenta – jakie leki zastosować, jak długo osoba uzależniona przebywać będzie w ośrodku i jaki jest czas potrzebny na całkowite oczyszczenie organizmu z toksyn. Do dyspozycji osób podlegających detoksykacji są pokoje dwuosobowe (na życzenie – jednoosobowe) z własną łazienką. Ośrodek oczywiście zapewnia wyżywienie uwzględniając nietolerancje pokarmowe poszczególnych osób. Do dyspozycji pacjentów jest również telewizja i WiFi, a nawet minibar. Pozwala to na leczenie w pełni komfortowych warunkach. Cisza i spokój oraz profesjonalna opieka z reguły przynoszą pożądany efekt – według danych ośrodka udaje się przeprowadzić skuteczną detoksykację u 99 osób na 100. Po zakończeniu oczyszczania organizmu pacjent otrzymuje skierowanie na dalsze leczenie, aby w pełni wyjść z uzależnienia od dopalaczy i znowu móc prowadzić normalne życie.
Komentarze