Kardamon to nie tylko przyprawa, która nadaje potrawom niecodzienny smak i aromat. Wykazuje szereg właściwości zdrowotnych, które potwierdzają liczne badania naukowe. Jak działa kardamon i kiedy warto go stosować?
Kardamon pochodzi z Indii, a jego działanie w medycynie naturalnej cenione jest od setek lat. Przyprawę tę uważa się za jedną z najstarszych i najdroższych na świecie. W jego skład wchodzą m.in.: witamina C, witamina B6, ryboflawina, wapń, żelazo, fosfor, magnez, potas i cynk.
fot. Dietetycy
Jak działa kardamon?
Obniża ciśnienie krwi
Zawarte w kardamonie antyoksydanty mogą skutecznie obniżyć ciśnienie tętnicze krwi. Przeprowadzono badanie na grupie 20 dorosłych osób, u których zdiagnozowano nadciśnienie. Po 12 tygodniach przyjmowania 3 g kardamonu dziennie poziom ciśnienia krwi badanych znacznie się obniżył. Naukowcy są zdania, że to właśnie przeciwutleniacze odpowiadają za takie działanie przyprawy.
Wspomaga trawienie
Kardamon najczęściej stosuje się na zaburzenia pracy układu pokarmowego. Olejek z kardamonu ma działanie rozkurczowe i aseptyczne, łagodzi dolegliwości w chorobie wrzodowej, niweluje nudności i wymioty. Badania przeprowadzone na szczurach dowodzą, że stosowanie przyprawy zmniejsza ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka nawet o 50 procent. Konieczne są jednak dalsze badania, by potwierdzić to działanie u ludzi.
Łagodzi stany zapalne
Kardamon jest bogaty w przeciwutleniacze, które skutecznie łagodzą stany zapalne w organizmie, tym samym zapobiegają chorobom przewlekłym. Oprócz tego antyoksydanty chronią komórki przed uszkodzeniem. Jedno z badań przeprowadzonych na szczurach potwierdziło, że spożywanie sproszkowanego kardamonu pozwoliło zniwelować stan zapalny wątroby spowodowany wysoko przetworzoną dietą, bogatą w tłuszcze nasycone i węglowodany proste.
Zapobiega infekcjom
Kardamon wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Badania pokazały, że olejki eteryczne zawierają związki, które zwalczają m.in. szczepy bakterii E. coli i Staphylococcus, odpowiedzialnych za zatrucia pokarmowe. Co więcej, eliminują bakterie Salmonelli i pałeczki Campylobacter, które przyczyniają się do zapalenia żołądka. Kardamon może także zahamować rozwój infekcji grzybiczych. Trzeba jednak zaznaczyć, że badania dotyczyły izolowanych szczepów bakterii w laboratoriach, a działanie tych związków na ludzi nie jest potwierdzone.
Kardamon na potencję
W medycynie naturalnej kardamon stosowany jest jako naturalny środek na problemy z potencją. Może służyć także jako afrodyzjak. Poprawia ukrwienie narządów płciowych, dzięki temu wzmacnia i wydłuża erekcję. W wielu kulturach wschodnich olejkiem kardamonowym naciera się ciało przed stosunkiem seksualnym.
Usprawnia oddychanie
Olejek z kardamonu stosowany jest w aromaterapii ze względu na swój orzeźwiający zapach, który zwiększa zdolność organizmu do wykorzystywania tlenu podczas wysiłku fizycznego. Pomaga także rozluźnić drogi oddechowe, co może być szczególnie pomocne w przypadku astmy.
Komentarze