Medme
Masz te objawy? Zmień dietę!
Każdego dnia organizm wysyła nam sygnały, które mogą świadczyć o różnych chorobach. Często je bagatelizujemy, a to wielki błąd. Sprawdź, kiedy warto przyjrzeć się swojej diecie.
Nie bez powodu mówi się, że jesteś tym, co jesz. Dieta ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, wygląd i samopoczucie. Nie da się źle jeść i jednocześnie dobrze się czuć i wyglądać. Sprawdź, czy nie nadszedł czas na zmianę diety.
Znasz to?
Zmęczenie
Jeżeli ciągle czujesz się zmęczony, najprawdopodobniej w diecie brakuje żelaza. Odpowiada ono za utrzymanie poziomu energii i wchodzi w skład czerwonych krwinek transportujących tlen do komórek organizmu. Niedobór żelaza powoduje zmniejszenie się ilości czerwonych krwinek. Warto włączyć do diety produkty, takie jak wątróbkę, kakao, jajka, nasiona dyni i słonecznika, fasolę i otręby pszenne.
Huśtawki nastrojów
Jeżeli po posiłku czujesz się świetnie, a przez resztę dnia towarzyszą Ci rozdrażnienie, smutek czy zniechęcenie, być dostarczasz organizmowi za mało kalorii. Jeśli dodatkowo uprawiasz sport, zapotrzebowanie na energię jest większe. Nie wiesz, ile kalorii spożywasz w ciągu dnia? W Internecie można znaleźć aplikacje, które pomogą policzyć zapotrzebowanie na energię, a nawet makro- i mikroelementy.
fot. Super-Nowa Bielsko
Wypadające włosy
Każdy z nas codziennie traci około 100 włosów. Jeśli jednak na Twojej szczotce zostają ich kępki, powinieneś przyjrzeć się swojej diecie. Prawdopodobnie brakuje w niej takich składników, jak białko, magnez, miedź oraz witaminy E i B7. Ich niedobór ma wpływ zarówno na kondycję włosów, skóry i paznokci, jak i funkcjonowanie całego organizmu. Twoja dieta powinna opierać się na świeżych warzywach i owocach. Dodatkowo włącz produkty bogate w białko, np. drób, nabiał, orzechy i jajka. Nawet najdroższe kosmetyki nie zastąpią zdrowej diety.
Zaparcia
Jeżeli Twoim problemem są zaparcia, w Twojej diecie brakuje błonnika. To właśnie on wspomaga trawienie i usprawnia funkcjonowanie jelit. Bagatelizowanie zaparć może prowadzić do groźnych chorób, dlatego jak najszybciej sięgnij po fasolę, płatki i otręby owsiane, płatki i kaszę jęczmienną, owoce cytrusowe, jabłka, truskawki, porzeczki, agrest, śliwki i brokuły. Jednak włączaj je do diety stopniowo, ponieważ zbyt duże ilości błonnika mogą wywołać biegunkę i wzdęcia. Zalecana porcja błonnika to około 25g dziennie.
Przygnębienie
Przygnębiony? Prawdopodobnie brakuje Ci węglowodanów. Ich niedobór przyczynia się do niskiego poziomu serotoniny (hormonu szczęścia), a w konsekwencji pogorszenia nastroju, a nawet rozwoju depresji. W diecie nie powinno zabraknąć węglowodanów złożonych. Znajdziemy je przede wszystkim w brązowym ryżu, produktach pełnoziarnistych i nasionach roślin strączkowych.
Dieta to jeden z głównych czynników wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeżeli chcesz czuć się dobrze, jedz dobrze!