Jednym z najczęstszych schorzeń serca jest choroba wieńcowa. Podczas niej dochodzi do zwężenia ściany tętnic i ograniczenia przepływu krwi do serca, co w rezultacie skutkuje zawałem. W udrożnieniu tętnic pomocna może okazać się dieta, w szczególności bogata w kwasy tłuszczowe omega 3, błonnik oraz przeciwutleniacze. Jakich produktów nie powinno w niej zabraknąć?
Poziom cholesterolu w produktach
Do składników, które udrażniają tętnice można zaliczyć:
- cynamon.
Dodając go do posiłków, możesz obniżyć poziom trójglicerydów, glukozy i cholesterolu LDL we krwi. Nadmierne gromadzenie się cholesterolu LDL natomiast może powodować tworzenie się blaszek w tętnicach. Taka blokada prowadzi do miażdżycy, a w konsekwencji nawet zawału. Naukowcy poddali analizie wpływ ekstraktu z cynamonu i innych ziół oraz przypraw takich jak rozmaryn, goździki czy mielony pieprz na poziom cholesterolu. Goździki i cynamon najskuteczniej zmniejszyły poziom cholesterolu LDL.
- Oliwę z oliwek
Jednonienasycony kwas oleinowy, który znajduje się w oliwie chroni serce i obniża ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Dodatkowo poziom białka w krwi zwiększa się po zjedzonym posiłku, zwłaszcza gdy zawiera oliwę z oliwek i inne produkty bogate w nienasycone tłuszcze. Z badań wynika również, że białko zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi. Może także zmniejszać stan zapalny, który stopniowo zatyka tętnice.
- Imbir
Kolejnym produktem, który warto dodać do diety w celu udrożnienia tętnic, jest imbir. Ta roślina wykazuje działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne, dzięki czemu zapobiega tworzeniu się zatorów. Pozwala także zmniejszyć poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi.
fot. villalvafrutas
- Awokado
Ten wszechstronny owoc podnosi poziom dobrego cholesterolu, jednocześnie zmniejszając stężenie tego złego. Dodatkowo dostarcza organizmowi potas, który pomaga zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym i zwapnieniu tętnic. Dzięki zawartości witaminy E przeciwdziała również utlenianiu cholesterolu.
- Kurkumę
Wykazuje właściwości przeciwzapalne. Pomaga redukować uszkodzenia ścian tętnic. W jednym z badań udowodniono, że przyprawa może zmniejszyć złogi tłuszczowe w tętnicach o ponad 25 proc. Kurkumę można dodać do potraw albo podawać w postaci naparu.
- Pełne ziarna
Produkty pełnoziarniste dostarczają błonnika pokarmowego, który skutecznie obniża poziom cholesterolu, dzięki czemu chroni serce przed chorobami. Badania pokazują, że osoby spożywające produkty pełnoziarniste mają cieńsze ściany tętnic szyjnych, co ułatwia przepływ krwi. Poza tym tego typu produkty zawierają magnez, który rozszerza naczynia krwionośne i reguluje ciśnienie krwi.
Komentarze