Dobre decyzje wymagają zwolnienia tempa i przeczytania etykiet produktów. A Wy, czytacie?
Miara atrakcyjności towaru
Na początek warto zapoznać się z kilkoma zasadami, które należy wprowadzić na stałe w swoje życie. Jeżeli idziecie na zakupy to:
- idźcie na nie najedzeni, nigdy jako głodni,
- przygotujcie listę zakupów,
- nie łapcie się na każdą okazję,
- wybierajcie sprawdzone produkty.
Na co trzeba zwrócić uwagę robiąc zakupy?
Wybierając produkt pierwsze co powinno zwrócić naszą uwagę to data przydatności do spożycia. Są dwa sposoby jej zapisania. Na niektórych produktach znajdziemy napis “najlepiej spożyć do…”, a na innych – “najlepiej spożyć przed…”, czym się różnią?
- “Najlepiej spożyć do…” to informacja o tym, że po tej dacie w produkcie mogą się rozwinąć drobnoustroje chorobotwórcze – tym samym produkt staje się dla nas niebezpieczny!
- “Najlepiej spożyć przed…” tutaj napis wskazuje na datę, po której właściwości organoleptyczne produktu (takie jak smak i konsystencja) mogą się zmienić i producent nie bierze za to odpowiedzialności.
Kolejnym, ważnym elementem jest skład produktu. Co ciekawe kolejność umieszczonych składników nie jest dowolna – zgodnie z rozporządzeniami producent musi zachować kolejność od składnika, którego jest najwięcej do takiego, którego jest najmniej. Szybko wyeliminujemy więc produkty z dużą zawartością cukru i soli, czy innych "ulepszaczy".
fot. agataberry
Innym wskaźnikiem jakości jest wartość odżywcza. Zwykle informacja dotyczy 100g produktu – warto jednak zwrócić uwagę na masę naszego produktu, ponieważ dzięki temu wiemy, jaką część zapotrzebowania naszego organizmu pokryjemy zjadając produkt. Wartość odżywcza obejmuje wartość energetyczną oraz ilość tłuszczu, a także ilość:
- kwasów tłuszczowych nasyconych,
- węglowodanów,
- cukrów,
- białka,
- soli.
Komentarze