Kuchenka mikrofalowa to niezwykle popularny sprzęt w polskich domach. Wokół niego przez lata pojawiało się wiele kontrowersji. Dlatego warto zapoznać się z wadami i zaletami użytkowania tego sprzętu.
Zalety i wady
Kuchenka mikrofalowa powstała już na przełomie lat 30. i 40. XX wieku i służy w naszych kuchniach aż do dziś! Ale czy wiemy na jakiej zasadzie ona działa? Czynnikiem rozgrzewającym jedzenie w kuchence są fale elektromagnetyczne, wytwarzane przez magnetron usytuowany z tyłu urządzenia. Mikrofale o długościach ok. 12 cm (2450 MHz) pochłaniane są przez cząsteczki polarne (woda, cukier, tłuszcz). Nie pochłania je natomiast ceramika, szkło, plastik i powietrze. Fale elektromagnetyczne wnikają do produktu na głębokość 2–2,5 cm i wprawiają cząsteczki jedzenia w ruch. Drgające cząstki wody, tłuszczu czy węglowodanów zderzają się między sobą, a w wyniku tarcia wytwarzane jest ciepło. To właśnie sprawia, że produkt staje się gorący.
Poza tym w mikrofalach uwielbiamy to, że czas podgrzewania trwa jedynie kilka minut! Jakie jeszcze są zalety tego sprzętu? Kuchenki mogą być wielofunkcyjne, np. przeznaczone do gotowania, duszenia i pieczenia potraw, za wyjątkiem smażenia. Nowoczesne mikrofale wyposażone są również w grill lub ruszt i pozwalają na uzyskanie produktu o pożądanych cechach sensorycznych, jak np. przyrumieniona, chrupiąca skórka. Wśród zalet można również wymienić łatwość obsługi. Coraz bardziej intuicyjne urządzenia mają bardzo wygodny system ustawiania temperatury oraz wybierania pozostałych ustawień, dzięki czemu z obsługą radzą sobie bez trudu osoby, które są zupełnie niezaawansowane technologicznie.
fot. poradnikzdrowie
Jako przeciętni użytkownicy sprzętu AGD nie dostrzegamy pewnym mankamentów, na które zwróciliby uwagę specjaliści. Oficjalnie środowiska naukowe uznają, że kuchenka mikrofalowa nie stanowi zagrożenie dla zdrowia konsumenta, jednak wiele badań wskazuje, że bazowanie na produktach poddawanych działaniu fal elektromagnetycznych niekoniecznie jest najlepszym rozwiązaniem. Niestety każda metoda obróbki termicznej przyczynia się w jakimś stopniu do zniszczenia niektórych składników odżywczych.
Poza tym dania z mikrofali zawierają molekuły i energię, które nie znajdują się w pokarmie przygotowanym tradycyjnymi metodami. W procesie promieniowania w kuchenkach mikrofalowych następuje rozpad i zmiana struktury molekuł pokarmu. W procesie ogrzewania mikrofalowego tworzą się nowe związki, tzw. radiacyjne o połączeniach niespotykanych w naturze. Tradycyjne gotowanie także je tworzy, ale w piecyku mikrofalowym jest ich nieporównywalnie więcej!
Minusem jest także nierównomierne podgrzewanie, tj. różne kawałki jedzenia mogą mieć odmienną temperaturę. Z tego powodu jest bardzo przydatne stosowanie termometru do żywności, którym należy sprawdzić ciepło posiłku w kilku różnych miejscach, aby upewnić się, że całe danie osiągnęło zalecaną temperaturę, która pozwoli na zniszczenie drobnoustrojów chorobotwórczych. Dla różnych produktów zaleca się osiągnięcie następujących temperatur:
- mięso mielone - 71°C,
- steki wołowe, wieprzowe, cielęce, kotlety - 63°C,
- mięso drobiowe - 74°C,
- jaja i zapiekanki zawierające jaja - 71°C,
- ryby - 63°C.
Podsumowując mimo zapewnień o bezpieczeństwie stosowania mikrofali, warto korzystać z tego urządzenia z umiarem, stosując możliwe środki ostrożności.
Komentarze