1. Czosnek
Najwcześniej odkryty antybiotyk, dodatkowo posiada działania bakteriobójcze. Przed stworzeniem syntetycznego antybiotyku to właśnie nim leczono oraz zapobiegano przeziębieniom i grypie. Jego działanie uznaje się za silniejsze niż penicyliny. Za jego skuteczność odpowiada allicyna, która powstaje podczas zgniatania czosnku.
2. Cebula
Cebula ma działania antybakteryjne dzięki zawartym w niej związków lotnych. Aktywują się one, kiedy kroimy lub miażdżymy cebulę. Zawarte w jej miąższu związki nielotne pomagają zwalczyć bakterie. Na co najlepiej działa to warzywo? Na zakażenia przewodu pokarmowego oraz nieżyt górnych dróg oddechowych. Cebula jest w stanie zatrzymać rozwój bakterii, odpowiada też za zwiększenie wytwarzania śluzu – wpływa to korzystnie dla organizmu, który walczy z infekcją.
3. Miód.
Najlepiej działa na bakterie gronkowca i paciorkowca. Doskonale poradzi sobie również z laseczką wąglika, rzęsistką pochwową lub prątkami gruźlicy. Każdy miód ma działanie antybakteryjne, jednak w walce z chorobą zaleca się jednak spadziowe, najlepiej pochodzące z drzew iglastych, lipy i gryki. Co ciekawe, najzdrowsze są miody pochodzące z pasiek znajdujących się ponad 1 000 metrów nad poziomem morza – zawierają najwięcej inhibiny. To właśnie to odpowiada za walkę z bakteriami.
Komentarze