Dzięki raportowi wydanemu przez NFZ możemy dowiedzieć się, że w samej Polsce cukier powoduje rocznie nawet 1400 zgonów. Wszystko przez jego nadmierne spożycie. Dlaczego tak bardzo nas to niepokoi? Wszystko przez cukier ukryty, którego średnio spożywamy ponad 60 kg. I to na osobę!
Rola cukru w organizmie
Cukier, tak samo, jak inne węglowodany, jest dla nas jedynie źródłem energii. Węglowodany są metabolizowane przez nasz układ pokarmowy do glukozy, która jest wykorzystywana przez komórki ciała. Błędne jest jednak myślenie, że pewna ilość węglowodanów jest niezbędna w naszej diecie, ponieważ może być jedynym źródłem energii dla mózgu.
(fot. Biziel )
Cukier – warto go ograniczyć
Zazwyczaj ograniczenie cukru ogranicza się do uznania, że trzeba odstawić słodycze. Większość osób myśli tutaj o zgubieniu kilogramów – jednak waga, to tylko kawałek problemu. Najlepiej jest zacząć czytać etykiety kupowanych produktów. I to tych z codziennej listy, jak:
- pieczywo,
- sos np. ketchup,
- wędliny,
- dżemy,
- napoje,
- płatki śniadaniowe,
- jogurty,
- przeciery marchwiowo-owocowe.
Sama wartość odżywcza cukru jest naprawdę minimalna. To praktycznie nic innego, jak właśnie puste kalorie. Spożywając cukier nie dostarczamy sobie niczego poza energią i zbędnymi kaloriami. Nie znajdziemy w nim żadnych witamin, a jedynie mikroskopijne ilości żelaza. Co gorsze, często jest źródłem dodatkowych kalorii, których nie jesteśmy świadomi i często nie wliczamy do codziennego bilansu.
Szkodliwość cukru
Oczywiście nie można powiedzieć, że cukier jest zły. Szkodliwy jest jego nadmiar. Mówi się, że w krajach rozwiniętych spożywa się za dużo cukru – wszystko przez jego obecność w większości produktów, które spożywamy każdego dnia. Do czego doprowadza nadmierne jedzenie cukru?
- Doprowadza do nadwagi i otyłości,
- powoduje próchnicę,
- może doprowadzić do podniesienia ciśnienia krwi czy poziomu cholesterolu,
- przyczynia się do powstawania chorób układów krążenia,
- prowadzi do cukrzycy typu II oraz insulinoodporności,
- nasila trądzik,
- może zwiększyć ryzyko depresji,
- szybko i łatwo uzależnia.
(fot. Dzierżoniów )
Niektórzy lekarze mówią, że uzależnienie od cukru można przyrównać do tego od narkotyków. Poprawia nastrój, zaspokaja głód – wszystko przez stymulację serotoniny i dopaminy. Stan ten trwa jednak tylko chwilę: w przypadku spadku poziomu glukozy we krwi spada również nasze samopoczucie. Co więc wtedy robimy? Ponownie sięgamy po słodką przekąskę!
Mówi się, że obecnie aż 3 na 5 dorosłych Polaków na nadwagę, a co 4 wykazuje otyłość. Jeśli chodzi o cukrzycę, to choruje na nią około 2,7 miliona dorosłych ludzi w Polsce! W 2012 roku stwierdzono 600 tysięcy mniej chorych! Co to oznacza? Pora zadbać o to, co jemy i uważnie czytać etykiety w czasie zakupów.
Zdarza się, że w przypadku uzależnienia od cukrów dochodzi do zajadania emocji, o czym przeczytacie w Naszym innym poście TUTAJ.
Komentarze