W przyrodzie jedynym momentem dobrym na zjedzenie jest odczuwanie głodu i potrzeba zaspokojenia go. Coraz częściej jednak zdarza się, że chcemy zjeść „coś”. Że dany posiłek ładnie wygląda, nudzimy się, w sumie warto obejrzeć coś przy serialu. Bo nie mamy humoru, bo właśnie mamy humor. Bo się stresujemy, bo chcemy się nagrodzić…
Najczęstszą przyczyną sięgania po jedzenie – poza oczywiście uczuciem głodu – są właśnie emocje. Do nadmiernego jedzenia mogą przyczynić się tak naprawdę wszystkie emocje. Przygotowanie posiłku i skupienie się na nim pomaga nam odwrócić uwagę od silnych emocji, a co za tym idzie, pomaga się na chwilę uspokoić.
Jedzenie oddziałuje na ośrodek przyjemności w mózgu, a do tego daje poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Takie zajadanie emocji ma jednak opłakane skutki dla naszego samopoczucia, a także sylwetki i zdrowia. Pomaga tylko na chwilę poradzić sobie z emocjami – krótko po zjedzeniu niepotrzebnego posiłku możemy zauważyć pojawiające się wyrzuty sumienia. Negatywne emocje tylko się nasilą, przynosząc więcej negatywnych, niż pozytywnych skutków.Jedzenie dla psychicznej przyjemności może nas wpędzić w błędne koło: w końcu zaczynasz jeść, żeby lepiej się czuć, po jedzeniu czujesz się gorzej, więc znowu jesz…
Dlaczego jest to takie niebezpieczne?
Zajadanie emocji sprawia, że zaburzamy wydzielanie hormonów głodu i sytości. W ten sposób przestajemy odczuwać głód i rozstrajamy cały organizm. I wbrew pozorom zaczynamy jeść coraz więcej i więcej: zaczynamy tyć, nasza samoocena spada i wpadamy w ciągłe poczucie winy spowodowane jedzeniem więcej, niż powinniśmy.
Zasady tego, jak przestać zajadać emocje, są bardzo łatwe. Przestrzeganie ich wymaga jednak silnej woli i ciągłego pilnowania się:
- Jesteś zdenerwowany? NIE JEDZ.
- Jesteś smutny? NIE JEDZ.
- Jesteś znudzony? NIE JEDZ.
- Jesteś zestresowany? NIE JEDZ.
- Jesteś radosny? POMYŚL, ZANIM ZJESZ.
- Chcesz zjeść dla przyjemności? POMYŚL, ZANIM ZJESZ.
Jeśli nagradzanie się za wysiłek czy starania w formie jedzenia nie zdarza się często – może to być rzeczywiście skuteczna forma nagrody. Nic złego się nie stanie, jeśli raz na jakiś czas zjesz dodatkowy posiłek. Nie powinno to jednak być regułą czy codziennym elementem dnia.
Najtrudniejsze może być nauka rozróżnienia głodu od chęci sprawienia sobie przyjemności. Może się to objawić zwłaszcza na imprezie u znajomych, gdzie alkohol, pizza i inne przekąski tylko czekają, aż zostaną wybrane.Najważniejszą zasadą powinno być jedzenie tylko w przypadku głodu. Nie tylko: nie powinniśmy się przejadać, a jedynie jeść tyle, by na końcu dalej czuć się komfortowo.
Więcej o niezdrowym podjadaniu przeczytasz w naszym artykule o Odżywianiu, a objadaniu, a zdrowym jedzeniu TUTAJ.
Komentarze