Medicover
Jak rozpoznać depresję u dziecka? Nie ignoruj tych objawów!
Rozpoznanie depresji u dziecka jest trudniejsze, niż w przypadku dorosłego. Drażliwość, smutek i zniechęcenie może być spowodowane różnymi czynnikami. Depresja dotyka dzieci częściej, niż nam się wydaje i nie należy bagatelizować jej objawów. Które zachowania powinny zwrócić naszą uwagę?
Większość ludzi uważa, że depresja dotyczy tylko osób dorosłych. Niestety, szacuje się, że około 4 procent dzieci w wieku 3-17 lat choruje na depresję. Objawy depresji u dzieci trudno rozpoznać.
fot. eDziecko.pl
Najczęściej występujące objawy depresji u dzieci to:
- smutek trwający co najmniej dwa tygodnie,
- drażliwość,
- przygnębienie,
- utrata zainteresowania rzeczami, które dotychczas sprawiały radość,
- przyrost lub utrata masy ciała,
- problemy ze snem,
- pobudzenie,
- chroniczne zmęczenie,
- poczucie bezradności lub bezwartościowości,
- fascynacja śmiercią.
Dzieci, które doświadczyły traumy, na przykład utraty bliskiej osoby, przechodzą przez etapy żałoby. Powyższe objawy mogą być częścią tych etapów i naturalną reakcją na traumatyczne wydarzenie. Jeśli jednak dziecko nie umie sobie poradzić z emocjami i zbyt długo trwa w tym stanie lub trudna sytuacja nie miała miejsca, potrzebna jest profesjonalna pomoc pediatry lub specjalisty zdrowia psychicznego. W przypadku dzieci lekarze ostrożnie podchodzą do podawania środków antydepresyjnych. Pierwszą linią leczenia jest terapia. Ponadto doraźnie może pomóc wiele łagodnych preparatów ziołowych. Pamiętaj jednak, by nie podawać dziecku nic bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.