Niektórzy zastanawiają się czy zespół sawanta jest zaburzeniem czy... wyjątkowym darem. Nie mówimy tutaj o zaburzeniach utrudniających życie, a “dysfunkcji”, która objawia się ponadprzeciętnymi (acz wybiórczymi) umiejętnościami.
Czym jest zespół sawanta
To zaburzenie układu nerwowego, które często kojarzony jest z autyzmem. Nie ma w tym dużego błędu: sawanta pojawia się u co dziesiątej osoby z autyzmem. To właśnie przez to uznano, że takie dzieci często są geniuszami, wybitnie uzdolnionymi w niektórych dziedzinach. Wiesz, że słowo "sawanta" w języku francuskim oznacza uczony?
Zespół sawanta jest zaburzeniem wrodzonym. Udokumentowano jednak kilka przypadków, kiedy pojawił się w wyniku urazu, uszkodzenia, a nawet choroby mózgu. Częściej pojawia się ona u dzieci płci męskiej.
Zespół sawanta - co z tymi zdolnościami
Niestety wybitne zdolności to nie wszystko. Osoba wykazująca ten syndrom może mieć problemy z funkcjonowaniem w społeczeństwie, a czasem też w samodzielnej egzystencji. Istnieje przykład chłopca, który nauczył się chodzić dopiero w 15 roku życia. Jednak trud włożony od najmłodszych lat może znacznie ułatwić późniejsze życie - zarówno choremu, jak i najbliższemu otoczeniu. Niektórzy sawanci osiągają IQ na poziomie zaledwie 40 punktów. Jakie talenty można zauważyć o dzieci z zespołem sawanta?
-
Zdolności rachunkowe - błyskawiczne, bezbłędne obliczenia wykonywane “w myślach”, możliwość wyznaczenia dnia tygodnia po wyznaczeniu daty (nawet na kilkadziesiąt lat do przodu lub wstecz!), umiejętność dokładnego odmierzania czasu - taką umiejętnością mógł poszczycić się bohater filmu Rain Man, gdzie główna postać była wzorowana na Kim'ie Peek'u.
-
Wszelkie zdolności manualne - niektóre osoby objęte tym zaburzeniem są w stanie dokładnie zrekonstruować dowolną formę sztuki nawet w przypadku, gdy widzieli ją tylko przez moment. Niekoniecznie jednak będą w stanie namalować coś równie pięknego na podstawie swoich wyobrażeń.
-
Zdolności muzyczne - umiejętność grania na kilku instrumentach, chociaż wcześniej ich nawet nie widziało. Niektóre osoby są w stanie odegrać usłyszane kiedyś dzieło - bez pomyłki!
-
Niezwykłe umiejętności językowe - dzieci z zespołem sawanta mogą zapamiętać całe dialogi, formuły w obcym języku i bezbłędnie je powtórzyć. Często wiąże się to jednak z niezrozumieniem treści.
Komentarze