Rośnie liczba ofiar koronawirusa COVID-19 w Europie. Największą liczbę zakażeń odnotowano we Włoszech, ale znane są przypadki w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii czy Francji – krajach, które są częstym celem podróży Polaków. Prawdopodobieństwo, że COVID-19 trafi do Polski jest wysokie. Każdy powinien więc znać objawy choroby i wiedzieć, jak zmniejszyć ryzyko zarażenia.
Koronawirus
Koronawirusy to drobnoustroje, które wywołują infekcje układu pokarmowego i oddechowego, zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Pierwsze informacje na ich temat pojawiły się w latach 60. XX wieku. Śmiertelna odmiana wirusa pojawiła się w 2002 roku w Chinach. Powodowała ona ciężką niewydolność oddechową, nazwaną później SARS. Według danych WHO epidemia SARS w latach 2002-2003 spowodowała śmierć 916 osób. Genom koronawirusów zbudowany jest z RNA. Ich nazwa pochodzi od otoczki przypominającej koronę, która widoczna jest wokół wirionów pod mikroskopem. W najcięższych przypadkach wirus prowadzi do zapalenia płuc, które stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia.
Leczenie
Wirusowe zapalenie płuc jest zwykle leczone przy pomocy antybiotyków. Chorego pacjenta podłącza się do respiratora i podaje tlen w celu ułatwienia oddychania. Gorączkę i pozostałe objawy przypominające grypę zwalcza się lekami przeciwzapalnymi i aspiryną.
Do tej pory nie wynaleziono skutecznego lekarstwa zwalczającego wirusa. W leczeniu zakażenia wykorzystuje się substancje o niepotwierdzonym działaniu, które do tej pory używane były w innych chorobach, np. zarażenieu wirusem HIV. Firma biotechnologiczna Moderna ze Stanów Zjednoczonych podała informację, że sześć tygodni po rozpoczęciu prac przesłała do testów eksperymentalną szczepionkę na koronawirusa. Testy na jej skuteczność odbędą się na grupie 25 ochotników. Próby kliniczne powinny rozpocząć się do końca kwietnia. Dalsze testy i certyfikacja zajmą co najmniej rok.
Badania na obecność koronawirusa prowadzone są w dwóch laboratoriach w Warszawie, z kolei w gotowości jest laboratorium w Olsztynie. Laboratoria w Rzeszowie, Poznaniu, Gorzowie Wlkp., Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu będą przygotowane jeżeli wystąpi taka potrzeba.
(fot. wiadomości.onet.pl)
Objawy
WHO podało trzy najbardziej charakterystyczne objawy:
- kaszel,
- wysoką gorączką,
- duszności, płytki oddech.
Rzadziej występują:
- bóle mięśni,
- bóle głowy,
- bóle gardła,
- problemy ze wzrokiem,
- problemy trawienne.
Symptomy występują zwykle między 2 a 10 dniem po kontakcie z zarażonym. Ten czas może wydłużyć się do 24 dni. Nosicielem wirusa może być także osoba, która sama nie zachorowała i nie cierpi na żaden z objawów. Niedawno media przedstawiły historię 20-latki z Chin, u której nie wystąpiły symptomy choroby, a zaraziła pięciu członków swojej rodziny.
Objawy są zbliżone do tych, jakie daje grypa lub przeziębienie. Więc jeżeli dodatkowo w ostatnim czasie odwiedziliśmy któryś z regionów wysokiego ryzyka (Chiny, Singapur, Hongkong, Tajlandię, Koreę Południową, Włochy) albo mieliśmy kontakt z osobami, które były w tych miejscach, bezzwłocznie powinniśmy skontaktować się z lekarzem.
Jak zapobiec zakażeniu?
Żeby uniknąć zarażenia:
- należy unikać bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi,
- należy unikać miejsc publicznych, zatłoczonych,
- należy pamiętać o zasłanianiu w trakcie kaszlu i kichania nosa i ust (najlepiej chusteczką jednorazową),
- należy często myć ręce, przed każdym posiłkiem, od razu po powrocie do domu,
- poza domem warto używać żelu antybakteryjnego lub chusteczek z dodatkiem alkoholu,
- nie należy brudnymi dłońmi dotykać ust, oczu oraz nosa,
- należy unikać kontaktów ze zwierzętami, szczególnie podczas podróży.
Komentarze